Политиците очаквано дадоха разнопосочни оценки за публикувания днес доклад от Европейската комисия (ЕК) по Механизма за сътрудничество и проверка. В доклада се констатира ограничен напредък в борбата с корупцията и някои стъпки напред по отношение на съдебната реформа.
Според народния представител от БСП Кристиан Вигенин продължаващият мониторинг е „поредният неуспех и на това правителство на ГЕРБ“.
Пред журналисти в парламента той коментира, че на специфичен език ЕК обявява напредъка за минимален, а формулировките всъщност са негативни.
„Оценяваме доклада на ЕК по механизма по сътрудничество и проверка като реалистичен, обоснован и обективен. Той разглежда 10-годишен период на работа на България по проблемите, които са обект на наблюдение. Седем от тях са управление на ГЕРБ”, посочи Вигенин, цитиран от пресцентъра на БСП.
„В доклада ясно са отбелязани два конкретни казуса като лоши и вредни практики – тефтерчето „Златанов” и казуса „Двете каки”. И двата случая са пряко свързани с една политическа сила, затова апелираме да се продължи работата по тях”, заяви Крум Зарков, член на ИБ на БСП.
Той подчерта, че в доклада се обръща внимание на начина, по който функционира ВСС и на политическата намеса. Според Зарков препоръките на Комисията и платформата на социалистите се припокриват.
Според съпредседателя на групата на Реформаторския блок Найден Зеленогорски ЕК отчита положително в доклада си предложените от реформаторите промени, свързани със съдебната реформа - разделянето на ВСС на две, прекия избор от съдии и прокурори на членовете на ВСС, въвеждането на явното гласуване във ВСС.
„Реформаторският блок ще е гарант и в 44-то Народно събрание, че съдебната реформа ще продължи и ще има приет антикорупционен закон“, добави той, цитиран от пресофиса на Движение България на гражданите. „Докладът показа, че действията на дясноцентристкото управление доведоха до добра оценка за хода на съдебна реформа“, категоричен бе Зеленогорски. Димитър Делчев, секретар на парламентарната група на Реформаторския блок, подчерта, че докладът отразява усилията за последните 10 години и посочи, че ако не беше прието явното гласуване във ВСС, по настояване на реформаторите, сега нямаше да я има добрата оценка от ЕК за повишена прозрачност на работата на органа.
„Посочва се обаче, че продължава да има политически влияния върху работата на ВСС и затова подчертаваме, че следващият избор на ВСС ще е ключов“, каза Делчев. Евродепутатът Емил Радев заяви, че този доклад на практика представлява ретроспекция на постигнатото през последните десет години от България и Румъния.
„Що се касае до България, особено през последните две години се вижда ясен напредък - 2015 и 2016 година бяха годините, през които се проведе радикална съдебна реформа и се предприеха редица стъпки за борба с корупцията и организираната престъпност“, коментира той, цитиран от пресцентъра на ЕНП.
„Препоръките са много конкретни. В областта на съдебната реформа, например, има препоръка за прозрачен избор на следващия Висш съдебен съвет, с публични изслушвания в Народното събрание и с даване на възможност на гражданското общество да направи своите бележки по отношение на кандидатите, публичен избор за назначенията на високите постове в съдебната система, включително предстоящото назначение на нов председател на Върховния административен съд.
Функционирането на инспектората към Висшия съдебен съвет се подобрява, но трябва и там да се направят още по-решителни стъпки“, казва Радев. „Що се касае до борбата с корупцията, трябва да се приемат нов Наказателно-процесуален кодекс, Наказателен кодекс, да се подобри като цяло правната рамка за разследване на корупция по високите етажи на властта. Много важен друг момент, който България трябва да въведе, е електронното правосъдие. Също така трябва да се направи публично движението по делата за корупция, да се огласяват резултатите както от Прокуратурата, така и от Върховния касационен съд и Министерството на правосъдието по отношение и на присъдите, и на изпълнение на наказанията. По отношение на обществените поръчки трябва да се завиши и външния контрол - както преди провеждане на поръчката, така и по-нататък с оглед на изпълнението й“, смята той. „Като български представител в Европа за мен изводите от мониторинговия доклад не са изненада“, коментира евродепутатът Николай Бареков, който наскоро обяви началото на нов политически проект - "Презареди България".
„В проведените от мен десетки срещи с високопоставени представители на Европейската комисия и Европейския парламент темата за вмешателството на българските политици в правосъдната система е повдигана многократно. България е най-корумпираната държава в Европа, защото другите държави успяха да преборят корупцията, а ние тъпчем на едно място и задълбочаваме проблема“, казва той.