Безработицата в България през последните месеци се запазва на едно устойчиво ниво. По данни на Евростат тя е 7,1 на сто, което е по-ниско от средното европейско равнище. Това каза в ефира на БНТ социалният министър в оставка Зорница Русинова.
Според нея най-голямо предизвикателство за трудовия пазар е липсата на специалисти и ниската грамотност. В момента около 210 хил. безработни са регистрирани в бюрата по трудя. Около 40% от тях са без основно и средно образование - "това ги лишава от възможността ние като държава да инвестираме в тяхната квалификация, за да могат по-лесно да си намерят работа", коментира Русинова.
„Изключително много разчитаме на колегите от Министерство на образованието, които през тази година стартираха с европейски средства една образователна програма, така че една голяма част от тези хора да преминат през системата на Народната просвета и да имат диплома за средно образование. Съответно през Оперативната програма за развитие на човешките ресурси ние сме подготвили професионална квалификация, обучение за ключови умения, след това трудови борси и възможност бързо да бъдат интегрирани на пазара на труда тези хора“, каза още социалният министър.
Инвестициите в образование имат огромна важност за работната сила в страната – като се започне от началното училище и се стигне до висшите учебни заведения, обясни още Русинова.
Тя изрази надежда, че скоро реформите, които се проведоха през последните 2 години, ще дадат отражение върху качеството на работната сила. „Този процес не е автоматичен, нужно е време. Именно заради това е особено важно да се акцентира и върху инвестициите в ранно детско развитие и особено тези, които са насочени към децата в неравностойно положение“, добави още социалният министър в оставка.
По думите ѝ вече се наблюдава отваряне на училищата и университетите към нуждите на бизнеса.