Да се вмени ефективна финансова и административна отговорност на родителите за осигуряване на присъствието на децата им в училище – за това настоява в своя позиция Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа".
Според синдиката за целта трябва да се промени Законът за предучилищното и училищно образование.
Синдикатът предлага на Министерството на образованието и науката и на парламента да има промяна във философията на делегирания бюджет и финансиране на база на национална стратегия за това дали да има училище в съответното населено място, а не на база делегиран бюджет и на брой ученици.
Трябва да има промяна в новия училищен закон и във връзка със социализацията на учениците роми и с тяхното задържане в училище, пише в позицията, цитирана от БТА.
От синдиката настояват също различните видове социални помощи за ромските семейства също да бъдат обвързани с присъствието на техните деца в училище. Според профсъюза детските надбавки за деца трябва да бъдат в училищните бюджети и образователното министерсво, а не в социалното министерство.
Организацията твърди, че се наблюдават два основни порока на българската просвета. Първият е делегираният бюджет.
Според организацията "недъгавият делегиран бюджет, който не се интересува от нуждите на децата във всичките 2456 училища и 2000-те детски градини в страната, а дава финансов стандарт на брой деца, без да е съобразен с необходимия за нормален образователен процес брой на учителите, с паралелките и с осигуряване на равен шанс за децата и учениците“.
Вторият порок, според синдиката, е проблемът с прибиране и задържане на учениците в училище и определяне на реалния възможен лимит на отсъствия.