Лютеница, съдържаща химикала олеамид, се продава на българския пазар, твърди Асоциация Активни потребители.
Веществото се използва при производство на пластмаси и смазки, каза пред bTV Богомил Николов от Асоциацията.
Веществото е открито случайно при тестването за оцветители.
Това вещество може да води до сънливост, но не фигурира в официалния списък на наркотичните вещества, уточни Николов.
Концентрацията е между 0,1 и 1%, което не е пренебрежимо малко. Вероятно става въпрос за замърсяване от машината при производството – например от смазка, заяви той. По думите му пюре за лютеницата може да е внесено от другия край на света, но това вещество няма място в хранителния продукт.
Токсикологът от ВМА Силвия Стойкова беше категорична, че олеамид не е наркотично вещество. Това е преувеличено и невярно, каза тя.
Олеамидът е широко разпространено около нас вещество и се съдържа в храни, които съдържат растителна мазнина, заяви Стойкова.
Като цяло тестовете, направени от Асоциацията на 12 промишлени лютеници, показват големи количества добавена захар – 8 – 9 чаени лъжички на буркан от 500 г.
Междувременно Районната прокуратура в Пловдив се ангажира със случая. Незабавно е разпоредена предварителна проверка за срок от три дни на органите на полицията, съвместно с представители на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), информира Прокуратурата.
Ще се проверява дали при изготвянето на храни в „Идеал Продукт" ООД, гр. Перущица, в тях са попаднали опасни за здравето вещества.
От БАБХ пък уточниха, че е направена проверка на предприятието и там не е установено да се влагат оцветители или неразрешени съставки.
От агенцията коментират, че „олеамидът е естествено съдържащ се органичен амид в храните с вложени растителни масла, характерни с богатото си съдържание на омега-9 мастни киселини – зехтин, слънчогледово олио и други растителни масла. Той е естествено възникващо съединение, производно на олеиновата мастна киселина и може да е преходен продукт при загряване на слънчогледово олио или зехтин. Това вероятно е причината да бъде установен при извършеното изследване“.
„Научно е доказано, че в резултат на метаболитни процеси олеиновата мастна киселина се превръща в олеамид, както и обратният процес е възможен. Тези естествено съдържащи се органични съединения в лютеницата не са потенциално опасни. Няма установени научни доказателства за тяхната опасност за човешкото здраве“, допълват от Агенцията по храните.
Категорично олеамидът не фигурира като наркотично вещество, казват специалистите.
*Новината е допълнена в 12.54 ч. и 16.38 ч.