София разполага с огромен "спящ" потенциал заради уникалното място, на което се намира. Развитието на града не изисква непременно големи инвестиции. Има проекти, които с относително малко средства могат да постигнат огромен ефект. Наскоро проведено сравнително проучване показва, че от гледна точка на всички мерки за подобряване на качеството на въздуха с метрото и санирането, идеята за залесяване на пустеещите територии е икономически най-ефективна.
Този коментар направи Мария Малцева от Гражданска инициатива „София - зелена столица“ в ефира на „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Тя разказа, че е участвала в дискусия в Столична община с главния архитект на столицата Здравко Здравков, урбанисти, архитекти, социолози и граждански активисти, на която са разисквани перспективите за развитието на града до 2050 г.
Малцева е на мнение, че е необходимо създаването на звено за градско развитие, което да провежда предварителни проучвания, и с научен подход да реализира пилотни проекти и прототипни инсталации, за да се види кои от тях са адекватни в нашата среда, и кои дават най-добър резултат.
„Такова звено би било ключово, без значение каква посока на развитие ще избере София“, отбеляза тя.
„Създаването на визия за развитието на София през следващите години е предизвикателство и ние трябва да сме адакватни пред бъдещото поколение. Градът има планини, река, слънчево греене, минерални извори, геотермална енергия", посочи природните дадености Малцева. "Всичко това е достатъчно да генерираме от тези природни ресурси, без да горим каквото и да е било, необходимата енергия за домове, офиси и превозните средства, за всички човешки дейности, като живеем в една чиста среда.“
Според нея това е огромен капитал, отлична възможност за икономическо развитие, който съчетава устойчив ръст с чиста обкръжаваща среда.
По думите ѝ това е начинът да отличим българската столица пред света, като я направим разпознаема и емблема на развитие на градската среда в хармония с природата.
Вижте повече във видеото: