Не бива да заклеймяваме арбитражните съдилища - това е форма на решаване на спорове, която има над 100-годишна практика. У нас обаче има изкривявания, които трябва да бъдат коригирани, коментира правосъдният министър в оставка Екатерина Захариева.
Пред БНТ тя посочи, че готвените промени в законодателството могат да подобрят работата на арбитражите. Те касаят основно потребителски спорове, за които в общите условия в договорите за доставки е предвидено решаване в арбитражен съд.
При тези случаи масова практика се оказва хората дори да не разбират, че срещу тях се води дело.
"Създаване на арбитраж от един голям доставчик, за да бъдат решавани казуси, да се съдят хората без да разберат и това да е включено в общите условия по договорите не бива да се допуска", смята Захариева.
Тя обаче е категорична, че Министерството на правосъдието не трябва да контролира арбитражните съдилища, както не извършва контрол и върху другите съдилища в страната.
Екатерина Захариева коментира и независимия технически анализ на Европейската комисия върху работата на прокуратурата у нас. Експертите от Брюксел са против децентрализацията на прокуратурата и препоръчват главният прокурор да носи по-голяма отговорност по важни дела.
ЕК препоръчва още и по-голям контрол на Народното събрание над главния прокурор.
Успокоителното е, че по повечето препоръки, дадени от прокурорите, ние вече работим, каза Захариева.