Парламент с шест партии и почти изравнени резултати за ГЕРБ и БСП. Това биха били резултатите, ако парламентарните избори са днес. Данните са на "Галъп" от бърз телефонен сондаж за електоралните нагласи на българите. С известни уговорки социолозите дават на евентуална партия на Слави Трифонов проценти, които биха я направили трета политическа сила.
Сондажът е правен сред 1007 пълнолетни българи между 19 и 21 декември. Изследването е финансирано от "Галъп".
Според резултатите от него, ако изборите са днес, за ГЕРБ ще гласуват 20,3% от имащите право на глас. За БСП гласа си ще дадат около 2% по-малко - 18,4 на сто.
От сегашните партии в парламента трета сила се очертават Обединените патриоти с 10,1% следвани от ДПС – 6,3%. В Народното събрание би влязла и партия на Веселин Марешки, за когото са готови да гласуват 5,2%.
Реформаторският блок също запазва шансовете си за депутати и в следващия парламент с 3,3 на сто подкрепа.
"Преднината на ГЕРБ изглежда намаляла, инерцията на патриотите и Марешки остава видима, а влизането на РБ може да се гарантира при сериозна кампания", обобщават данните социолозите.
Те уточняват, че процентите са на база гласували, а не на база всички имащи право на глас. ДСБ и АБВ нямат никакъв шанс за нов мандат в парламента на този етап. Те събират по 1,4%. Очакваната подкрепа за БДЦ е 1,2%.
Около 1% биха гласували за "Движение 21", а под процент остават ДОСТ, "Зелените", "Глас народен".
За други партии биха гласували 3,4%, а 4,8% биха гласували с: "Не подкрепям никого".
21,7% твърдят, че няма да гласуват. От "Галъп" са тествали нагласите и за евентуална партия на Слави Трифонов, за проект на Радан Кънев и за проект на бившия правосъден министър Христо Иванов.
"Експериментално тестване на потенциална партия на Слави Трифонов показва високи стойности от 12. В идните месеци този потенциал би могъл и да расте", се казва в съобщението на "Галъп". Експериментално тестване на потенциала на проект на Радан Кънев дава около 1,5% подкрепа. Партията на Христо Иванов в този момент може да разчита на 1%. Според "Галъп" е рано за заключения по отношение на новите проекти. Социолозите обаче признават, че появата им би променила картината на електоралните нагласи.