Парламентът актуализира критериите за преценяване на необходимостта от извършване на оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), като към тях включи и риска от големи аварии и бедствия, в т. ч. причинени от изменението на климата. Това стана с приети на първо гласуване в пленарната зала промени в Закона за опазване на околната среда с вносител Министерският съвет, информира БТА.
Регламентира се също възможност за задължително провеждане на ОВОС без процедура по преценка с цел намаляване на регулаторната и административна тежест, облекчаване и ускоряване на инвестиционния процес и предотвратяване на конфликт на интереси както за лицата, участващи в процедурите по ОВОС, така и за компетентния орган по околна среда.
За да има публичност и прозрачност на процедурите, се оптимизира и осигуряването на обществен достъп до документацията по ОВОС.
Същевременно с преходните и заключителните разпоредби се изменят и допълват още няколко закона. Сред очакваните резултати е по-ефективно прилагане на европейска директива за оценката и управлението на шума в околната среда.
С настоящия законопроект се цели и актуализиране на разпоредбите в българското законодателство по отношение на флуоросъдържащите парникови газове и веществата, които нарушават озоновия слой, пише в мотивите си вносителят.