fallback

Реформаторите върнаха мандата и постлаха пътя към предсрочни избори догодина

Искрено желаехме да запазим демократичното управление на страната, обясниха от политическата формация

09:50 | 21.12.16 г.

Реформаторският блок върна мандата за съставяне на правителство и с това се изчерпаха възможностите за продължаване на живота на 43-то Народно събрание. Представителите на политическата формация съобщиха пред държавния глава Росен Плевнелиев, че не са могли да постигнат съгласие въпреки положените усилия.

Президентът призна техните опити да бъде съставен кабинет, но водените преговори са приключили без резултата, на който той като държавен глава се е надявал. По-късно днес Росен Плевнелиев ще направи обръщение. 

След кратката среща в Президентството представителите на Реформаторския блок заявиха пред журналисти, че са имали "искрено желание да запазят демократичното управление на страната". Те отхвърлиха обвиненията, че са бавили провеждането на предсрочни избори, припомняйки,че дата за избори не може да бъде насрочена преди разпускането на парламента. 

От Реформаторския блок посочиха още, че на няколко пъти са били "много близо до съставяне на кабинет", но е имало несъгласие по части от програмата за управление, която са предложили. Разговорите за съставяне на правителство са водени с ГЕРБ и Обединените патриоти. 

Връщането на мандата не може да бъде наречено край на политическата формация, категорични са още реформаторите. Те обясниха, че са единни, водили са преговорите прозрачно и без задкулисие, и сега очакват добър резултат на предсрочните избори.

Прогнозата им е, че България ще бъде изправена пред "сибирска зима". 

В ефира на "Нова телевизия" социологът Боряна Димитрова посочи каква е процедурата, след като са изчерпани и трите мандата за създаване на ново правителство. Това означава, че ще има служебен кабинет, но при работещ парламент, защото Конституцията не позволява на Плевнелиев да разпуска депутатите в последните месеци на своя мандат. 

Въпросът сега е какво ще бъде служебното правителство, посочи социологът. Според нея е "грешен ход" решението на Румен Радев да не участва в съставянето на служебното правителство на Росен Плевнелиев. Ако този прецедент е бил реализиран, е имало възможност да бъде надскочена политическата нестабилност.

Няма възможност Росен Плевнелиев да не назначи служебен кабинет, но може да предложи сегашното правителство да работи като служебно. Това може да повдигне някои политически казуси - служебните министри не могат да бъдат кандидати за депутати, посочи от своя страна Андрей Райчев.

Според него удължаването на процедурата за назначаване на служебен кабинет е желанието на отиващия си президент Росен Плевнелиев да бъде номиниран за комисар.

За Боряна Димитрова обаче "това няма нищо общо с политическата реалност".

Вижте повече във видеото на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:48 | 11.09.22 г.
fallback