Действията на министъра на здравеопазването в оставка Петър Москов по казуса с бартера на ваксини с Турция са довели до уронване на престижа на здравното министерство и недоверие у гражданите относно ваксинирането на деца. Това не е престъпление, но води до вредни последици наред с финансовите щети. Това стана ясно от коментар на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова по повдигнатите обвинения на Москов вчера.
Прокуратурата повдигна три обвинения на здравния министър в оставка Петър Москов. Обвиненията са за длъжностно престъпление и безстопанственост, като става дума за сума над 400 хил. лева.
„Смятаме, че са налице доказателства, че действията на здравния министър в оставка Петър Москов са довели до неимуществени вредни последици в значителна степен – уронил се е престижът на Министерството на здравеопазването и е създадено недоверие у гражданите по отношение на процеса по ваксиниране на деца”, коментира Румяна Арнаудова пред Нова телевизия.
„Липсата на недоверие или всяването на недоверие самостоятелно не е престъпление, това е възможна вредна последица”, уточни Арнаудова. Тя категорично заяви, че разследването се води повече от половин година и са събрани доказателства, за да се повдигне обвинението.
В понеделник Петър Москов получи три обвинения заради ваксините, които страната ни е получила от Турция.
Според прокурорите Петър Москов е нарушил множество процедури, разписани в българските закони и е нанесъл щети за стотици хиляди лева.
Скандалът с ваксините започна през октомври миналата година. Тогава слухът за опасна ваксина против Хепатит Б, която не е разрешена за ползване в България, породи напрежение у родители.
„Половината от приетите като дарение ампули, тези с наименование „Еувакс”, които са против Хепатит Б, са забранени за употреба в България. В началото на годината Върховната административна прокуратура направи възможно тези ампули да не бъдат разпространени в страната”, коментира още Арнаудова.
От прокуратурата посочват, че Москов е трябвало да спази закона – да направи така, че и вноса, и дарението да отговарят на българското законодателство, при осигуряването на нужните ваксини по имунизационния календар.
Според изказване на министъра на здравеопазването в оставка от вчера няма нищо притеснително в сключения договор за бартер на ваксини. "Защитил съм здравето на гражданите", каза Москов след като му бяха повдигнати обвиненията и обясни, че не разбира причината за тях. Москов коментира, че ще съдейства на прокуратурата за разследването на случая. Адвокатът му Менко Менков пък е на мнение, че не е нарушен авторитетът на Министерство на здравеопазването.
Всички министри от правителството в оставка ще дават днес и утре показания* в Столичното следствие за неприсъственото решение за бартера на ваксини между България и Турция. Това каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова и подчерта, че призоваването не е свързано с политическата обстановка, уточнява БНР.
Министрите ще обясняват пред разследващите как е взето решението от 28 май 2015 година, с което е одобрено дарението, така че България и Турция да се снабдят с ваксините, необходими за нуждите на имунизационните календари на двете страни.
Няма проблем по този начин да се вземат решения от МС, но за нас е важно кой министър по какъв начин и с какви документи е бил мотивиран, за да даде съгласие за вземането на това решение. Всъщност проблемът и престъплението, което е извършено от министър Москов е, че той не е спазил българския закон. Според нас е трябвало да има достатъчно мотиви за това, че това е единственият начин, по който може да се осигури изпълнението на имунизационния календар. Според нас е имало и други възможности.
По-рано говорителят на главния прокурор категорично отрече разследването да има връзка с оставката на правителството. Тя обясни, че прокуратурата е била готова с обвиненията още през септември.
С обвинения от вчера вече са здравният министър в оставка Петър Москов, заместникът му Адам Персенски и служителят във фирма "Бул био" Росен Алексиев.
Според информация на "Хоризонт" призовки за днес със сигурност имат вицепремиерите Румяна Бъчварова и Томислав Дончев и екоминистърът Ивелина Василева.
Румяна Арнаудова каза още пред националното радио, че в договора, който е бил разписан за ваксините, не е имало икономически параметри, така че е малко вероятно да се търси отговорност на министър в оставка за бартера с ваксините.
Допълнена към 12.20 часа