fallback

Как гласуваме днес

Бюлетината е бъде по-къса и освен квадратчета за двамата кандидати за поста им и квадратче "Не подкрепям никого"

09:04 | 13.11.16 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Днес българските граждани избират президент и вицепрезидент на страната.

На балотажа ще гласуваме в 12 418 секции, като в тази цифра не са включени секциите, които ще бъдат образувани в специализираните заведения, съобщиха от ЦИК.

Общо 325 секции ще има в чужбина за балотажа и те ща са в 71 държави.

Във Великобритания секциите са най-много - 53, в САЩ и в Турция са по 35 - максимално допустимите за страни извън ЕС, съгласно Изборния кодекс.

Гласуването на балотажа започна в 7 часа на 13 ноември и ще продължи до 20 часа на същия ден. В секциите, пред които има чакащи хора, изборният ден може да бъде удължен до 21 часа.

На балотажа ще има само една кутия за гласуване, защото няма да се гласува за референдум и това би трябвало да ускори процеса. Начинът на гласуване е същият - само със знака "X" или "V" със син химикал, в границите на квадратчето.

Бюлетината обаче ще бъде по-къса. Освен квадратчета за двамата кандидати за поста – Цецка Цачева и Румен Радев, ще им и квадратче "Не подкрепям никого".

За разлика от първи тур обаче, протестният вот от него няма да има значение при изчисляването и определянето на резултатите. Причината е фактът, че за победител се взима този претендент за "Дондуков" 2, който е събрал повече гласове.

Важно е да се знае, че номерата, с които кандидатите ще се явяват на балотажа си остават същите, както и на първи тур.

И този път гласуването е задължително, но санкция за негласуване на практика няма, тъй като при два пропуска на един и същи по вид избори негласувалият може да бъде изтрит от избирателния списък и после да се допише отново в него.

Своя вот за президент и вицепрезидент могат да дадат 6 834 278 души - те са навършили 18 години, не са лишени от свобода и не са поставени под запрещение.

Гласува се само в тъмната стаичка. Не се показва вотът, защото в противен случай гласът ще бъде недействителен и няма да се брои.

Ако избирателят допусне грешка при гласуване, той връща сгъната сгрешената бюлетина на СИК и получава нова за същия вид избор. Това право се предоставя само веднъж.

Избирателят трябва да проследи, че сгрешената бюлетина, без да се разгъва, се унищожава с надпис "Сгрешена", подпечатва се с печата на СИК и се подписва от председателя, секретаря и член на СИК, предложени от различни партии и коалиции. Сгрешените бюлетини се описват в протокола на СИК.

На вота е забранено:

Предварително раздаване на изборни книжа и материали.

Изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение.

Гласуването извън изборното помещение, с изключение на случаите за гласуване с подвижна избирателна кутия.

Присъствието в кабината за гласуване на други лица, освен избирателя, с изключение на случаите, в които е разрешено гласуване с придружител.

Присъствието на други лица, извън гласуващите в момента избиратели, на разстояние по-малко от 3 метра от кабината за гласуване, когато в нея има избирател.

Заснемането на начина на гласуване, като се използват мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника. Глобата за това е 1000 лева.

Разгъването на бюлетината след попълването и преди пускането й в избирателната кутия, по начин, който позволява да се види начина на гласуване.

Влизането в изборното помещение с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.

Да се извършват действия пред и в изборното помещение, които накърняват добрите нрави и обществения ред.

Още подобни новини четете в Dnes.bg

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:49 | 14.09.22 г.
fallback