Постигането на по-висок икономически растеж и насърчаването на конкурентоспособността в Източна Европа изискват държавите от региона да следват общ подход за привличането на инвестиции. Това е заявил президентът Росен Плевнелиев в Будапеща на Срещата на високо равнище "Съживяване на растежа, конкурентоспособността и инвестициите", информира пресцентърът на държавния глава.
Президентът призовава за дългосрочно планиране на политиките, с които Европейският съюз да засили своята конкурентоспособност в глобализиращия се свят и да отговори на икономическата криза, политическата нестабилност и социалното недоволство.
"Трябва да насърчим доверието в ЕС, защото това е инвестиция във възможностите на Европа да се справя успешно като общност с предизвикателствата, пред които сме изправени", категоричен е Росен Плевнелиев.
Той призовава да бъдат изтъквани не само затрудненията, но и успехите, постигнати от държавите от Източна Европа в процеса на евроинтеграция и открои постигнатата банкова и финансова стабилност и нарастването на БВП на България през последните 15 г.
Според президента светът и Европа са в период на трансформация и в бъдеще създаването на успешни икономически модели ще зависи от способността на държавите и регионалните общности да се адаптират и да развиват индустриите на бъдещето и иновациите.
"За мен поуката от днешната икономическа криза е, че от значение е качеството, а не количеството. Адекватният отговор на икономическата криза е в увеличаване на качествените инвестиции в образованието, което ще ни позволи да моделираме бъдещето, като насърчим отраслите, които създават висока добавена стойност", посочва още държавният глава. Бързото развитие на сектора на информационните и комуникационните технологии в България и в Източна Европа е посочено от Плевнелиев като успешен пример за способността да се създават високоплатени работни места и за привличането на нови инвестиции.
В България секторът на ИКТ бележи среден годишен ръст от 10 на сто, а броят на заетите в сектора нараства с 5 на сто годишно, изтъква той.
Сред участниците във форума на ЕБВР в Будапеща са били министър-председателят на Унгария Виктор Орбан, заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, председателят на ЕБВР Сума Чакрабарти.
Събитието се провежда в рамките на конференцията на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕВБР) за съживяване на растежа от Балтика до Средиземноморието.