Балансьор, медиатор, добър оратор, силна личност, интуитивен, смел, визионер, да вдъхва доверие и респект, да знае, че властта не означава алчност, семеен, морален. Що е то? Ами петият президент на България в очите на хората.
Кой ще е той ще се реши на изборите днес или по-вероятно следващата неделя, когато първият и вторият ще се изправят един срещу друг на балотаж.
Какъв трябва да е държавният глава, който ще заеме поста за следващите пет години, какво очакват от него избирателите и дали знаят какви правомощия има президентът, попита Dnes.bg.
"Който ще да е, все ми е тая, няма да става в 5 часа като мен да работи за 600 лева на месец", оплака се продавачка в квартална хлебарница и сърдито подвикна: "Следващият, моля!", докато подаваше баница на поредния клиент.
"Не знам какви са му всичките правомощия, знам само, че е върховен главнокомандващ“" призна пенсионерът Иван, който не е пропуснал нито едни избори досега и винаги отива до урната.
За него няма значение дали изборите са за парламент, президент, кмет, важното е да покаже, че има мнение. А дали вотът е мажоритарен, като този за държавен глава и кмет, или пък партиен, Иван не прави разлика, той просто се възползва от правото си да гласува, макар да признава, че се разочарова вече 25 години от политиците.
А от новия президент иска да мисли за доброто на страната, за хората, да не бягат младите и да не гладуват старите. Ще му се и да му вдигне пенсията, но не знае, че това зависи от изпълнителната власт, а не от държавния глава.
"Основното задължение на президента е да пътува в чужбина", казва Мария, жена на средна възраст, която днес ще направи своя избор между кандидатите за "Дондуков" 2.
Тя е наясно, че държавният глава на практика има твърде малко правомощия на фона на изпълнителната и законодателната власт, но все пак смята, че след като той е лицето на нацията трябва да е добър оратор, да вдъхва доверие и респект, да може да отстоява интереса на страната ни дори в трудни ситуации.
"Трябва да е и визионер, да има добри експерти, защото на Росен Плевнелиев два пъти му се наложи да прави служебен кабинет, а на следващият кой знае какво ще му дойде до главата. Президентът трябва да е екипен играч", смята Мария.
"Няма нужда от този човек, да се разпусне институцията и да се спестят милиони левове от администрация, а тази огромна сграда в центъра на София да се използва за музей или за съд", казва младият Димитър.
Според него след като така или иначе президентът е само представителни функции може и без него да си минем, защото има цяло външно министерство и бол дипломати, които да ни представят пред света.
Приятелят му Петър обаче е на друго мнение. Той не само, че смята, че ни е нужен държавен глава, ами иска от следващия да осмисли президентската институция от гледна точка на обществения интерес, да познава в дълбочина историята и културата на други страни, чиито модели биха могли да бъдат използвани, да притежава много добри рефлекси и възможности за взимане на решения, които се градят върху неговата лична информираност.
Кой ще бъде новият президент в крайна сметка ще решат избирателите.
Историята на президентската институция в България е сравнително кратка и е свързана с преустройството на държавата след падането на комунистическата власт през 1989 година. Първият президент на България е Желю Желев. Той печели президентските избори от 1992 година.
Вторите избори за президент, проведени през 1996 година са спечелени от Петър Стоянов. През 2001 година Стоянов се кандидатира за втори мандат, но губи на втория тур от Георги Първанов, който става третият държавен глава. Първанов печели още един мандат на "Дондуков" 2, а 2011 година за президент е избран Росен Плевнелиев.
В правомощията на президента е да насрочва избори за Народно събрание и органи на местно самоуправление и определя датата за произвеждане на национален референдум, отправя обръщения към народа и Народното събрание, сключва международни договори в случаите, определени със закон, обнародва законите, утвърждава промени на границите и центровете на административно-териториалните единици по предложение на Министерския съвет, назначава и освобождава от длъжност ръководителите на дипломатическите представителства, назначава и освобождава от длъжност и други държавни служители, определени със закон, награждава с ордени и медали, дава и възстановява българско гражданство и освобождава и лишава от него, предоставя, упражнява право на помилване, опрощава несъбираеми държавни вземания, наименува обекти с национално значение и населени места, информира Народното събрание по основни въпроси в кръга на своите правомощия.