fallback

11 на сто от чуждестранните туристи в България - за балнео- и СПА туризъм

В процес на сертифициране са 34 специализирани центрове, предлагащи СПА и балнеопроцедури по новата наредба

13:36 | 05.11.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

43 на сто от туристите, които посещават България, идват заради слънцето и морето, а 11 на сто - за балнео- и СПА туризъм.

Тези данни изнесе министърът на туризма Николина Ангелкова на среща за представяне на инвестиционната програма "Минерални води" на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ с участието и на министър Ивелина Василева, предава БТА.

„СПА туризмът е на пето място, посетителите не са нито много, нито малко, а и всяка година се увеличават, но България е на второ място в Европа по минерални извори - 1600, затова предприемаме мерки за по-пълноценното оползотворяване на тези природни ресурси. То ще има благоприятно въздействие и върху развитието на икономиката като цяло“, каза Ангелкова. 

В процес на сертифициране са 34 специализирани центрове, предлагащи СПА и балнеопроцедури по новата наредба, регламентираща тяхната дейност, съобщи още министърът на туризма. 

„Основен приоритет в нашата работа е въвеждането на правила и ред за функциониране на СПА сектора и насърчаване на неговото развитие, като реална възможност за удължаване на сезона и привличане на по-платежоспособни туристи“, каза Николина Ангелкова. Важна стъпка за това бе приемането на Наредбата за условията и реда за сертифициране на "балнеолечебен (медикъл СПА) център", "СПА център", "уелнес център" и "таласотерапевтичен център към Закона за туризма. Това е първи подобен подзаконов нормативен акт и с него се въвеждат минимални задължителни законови изисквания, на които да отговарят специализираните центрове. "Започна процесът по сертифициране на балнео- и СПА центровете на територията на страната по новите правила, като вече сме получили 111 заявления от специализирани обекти, които желаят да преминат през процедурата", допълни Николина Ангелкова.

Сертифицирането е доброволно, но само обектите, които са проверени на място, ще могат да носят абревиатурата СПА и ще бъдат вписани в Националния туристически регистър.

Тя отбеляза важната роля на сътрудничеството между бизнеса и общините, които имат на територията си минерални извори и искат да ги използват за различни дейности.

„Програмата започна на 1 ноември с публикуването ѝ на сайта на Националния доверителен екофонд /НДЕФ/“, каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя посочи, че е предвиден ресурс от 3,5 млн. лв. за пилотната схема. Срокът за подаване на проектните предложения е до 16 декември в НДЕФ, за оценяването им - до края на януари 2017 г., а за изпълнение - до края на 2017 година. Размерът на безвъзмездното финансиране по пилотната схема е 50 на сто от стойността на проекта, осигуряват се средства за покриване на лихвите по кредити, взети за изпълнението му.

И при подготовката на проектите, които трябва да имат финансова обосновка, и при изпълнението им - заради потребността от инвестиции, има възможност за партньорство между общините и бизнеса, отбеляза Василева.

Тя припомни, че в България са разкрити 102 находища - публична държавна собственост, с повече от 500 водоизточника. От тях 63 находища са предоставени от МОСВ за безвъзмездно управление със срок 25 години на 42 общини. Освен тях има 37 находища - публична общинска собственост. Разкритите ресурси за страната се оценяват на около 4600 л./сек.

Преди да се обяви началото на програмата, по инициатива на МОСВ НДЕФ извърши проучване и анализ на потребностите и готовността за нея. Според анализа голяма част от общинската водопроводна и водопреносна мрежа е амортизирана и са нужни основни ремонти, подмяна и разширяване на мрежата. Подпомагането на общините за такива проекти ще повиши ползването на ресурсите от минерални води, което сега е под 25 на сто, каза още министър Василева.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:01 | 14.09.22 г.
fallback