След 10 години забрана България отново може да изнася живи свине за Европейския пазар. Това е станало възможно след изменение на решение на Европейската комисия, свързано с класическа чума по свинете в държави членки, съобщи Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
В следствие от наблюдението на болестта от 2009 до 2015 г. БАБХ е организирала проект за изменение на европейското законодателство по отношение на класическата чума по свинете.
Резултатите от контрола в периода 2009 - 2015 г. са осигурили информация и прозрачност за дейностите на българските ветеринарни власти по отношение на надзора на здравния статус в свиневъдните обекти, допълва Агенцията.
Според съобщението, наблюдението категорично е доказало липсата на циркулация на вируса у нас (последен случай при домашни свине е от 2008 г. а при диви от 2009 г.).
Годишно около 100 хил. свиневъдни обекта са инспектирани от официални ветеринарни лекари. Същевременно, между 5 хил. и 6 хил. диви свине се изследват ежегодно за класическа чума по свинете. Систематичният подход е бил използван в последствие и от Румъния и Сърбия.
За отпадането на забраната в страната е въведена нова стратегия по отношение контрола на болестта класическа чума по свинете (стопански и икономически значима болест по свинете, поради бързото и разпространение и високата заболеваемост и смъртност).
Електронната информационна система за регистрация на животновъдни обекти и идентификация на свине е била допълнително осъвременена. Чрез новата категоризация на свиневъдните обекти и други мерки България е доказала на ЕК и държавите членки наличието на надежден контрол върху здравния статус на домашните свине, допълват от БАБХ.
Агенцията припомня, че след констатирани случаи на класическа чума по свинете през 2006 г. ЕК е наложила наложи забрана на България за внос на територията на Общността, впоследствие за вътреобщностна търговия с живи свине и с продукти от свине, непретърпели термична преработка.