fallback

Как ще се отрази СЕТА на България

Споразумението между ЕС и Канада – удар за икономиката ни или защита срещу дискриминацията

09:59 | 31.10.16 г. 7

Споразумението с Канада ще е пагубно за България и ще бъде много силен удар за нашата икономика, каза изнесменът Васил Василев в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

"България вече е отстъпила немалка част от своя суверенитет на Брюксел, но го е отстъпила на сбор от други нации, а сега ще го подчини на едно търговско споразумение и корпоративното законодателство ще има връх над националното", обясни той.

Според бизнесмена износът ни за Канада е пренебрежимо малък, а действително около 10% от него са продукти с по-висока добавена стойност. 

Василев обяви, че споразумението е симптоматично за отстъплението на българското правителство пред чужди интереси и допълни, че е липсвало публично обсъждане. 

Според Василев аргументът с визите е напълно нелогичен, тъй като и сега на всеки бизнесмен или турист, който иска да посети Канада, не му се отказва виза. 

Според проф. Иван Тодоров, преподавател в Софийския университет, CETA създава много добра защита срещу дискриминацията. Това е първото голямо споразумение на ЕС с индустриално развита държава. Интересите на блока не са накърнени по никакъв начин, каза той.

И уточни, че споразумението няма да създаде задължения за държавите да променят своето законодателство.

"Нещо повече, има специален съд, който ще се състои от специални съдии. Когато някоя компания се почувства дискриминирана, тя може да съди държавата. Единственото наказание е компенсация, не се изискват никакви промени в законодателството. Споразумението не дава повече права на канадските компании, отколкото имат българските или която и да е компания от ЕС", обясни експертът.

Той каза още, че решаващият съдия ще бъде от трета държава, а не от ЕС или Канада, ще има публичност на заседанията и за разлика от арбитражите, ще има възможност за обжалване. 

ЕС и Канада подписаха Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) в Брюксел вчера.

Подписването на пакта идва след като валонците си извоюваха отстъпката Белгия да може да спре по своя преценка прилагането на споразумението.

С този акт са изпълнени условията за отпадането на визите за Канада за граждани на България и Румъния до края на следващата година.

Още от разговорите вижте в Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:27 | 09.09.22 г.
fallback