Българският еврокомисар Кристалина Георгиева е подала оставка от Европейската комисия.
В публикувано изявление днес тя заявява, че за мен "бе чест да служа през последните седем години на Европейския съюз и страната си като комисар по хуманитарната помощ и, в сегашната си роля, на вицепрезидент, отговарящ за бюджета и човешките ресурси.
В изявлението си тя обяснява, че когато през 2010 г. е приела номинацията за член на ЕК, е напуснала "не само работа и организация, които обичах, но и цял сектор – света на глобалното развитие".
"Мислих дълго и ми беше трудно да взема решение да приема поста на Главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие и Международната асоциация за развитие (IBRD/IDA)(част от Световната банка, б.ред.)", добавя тя. „Но в крайна сметка не можех да обърна гръб на възможността да се върна в област, която продължава да ме изпълва със страст по отношение на работата и възможностите, които тя предоставя за трайната промяна на Европа и останалата част на света“.
В съобщението се отбелязва, че от 2 януари 2017 г. тя се връща в Световната банка, където ще бъде изпълнителен директор.
Малко по-късно стана ясно, че Гюнтер Йотингер ще бъде назначен за европейски комисар по бюджета.
В съобщението на ЕК пише още, че Георгиева ще се оттегли не по-късно от 31 декември 2016 г. в полунощ. Това зависи и от хода на преговорите за бюджета на ЕС. Междувременно председателят Жан-Клод Юнкер я е помолил да работи в тясно сътрудничество с Йотингер.
В досегашната ѝ роля на вицепрезидент по бюджета и човешките ресурси Георгиева отговаряше за бюджета на ЕС на стойност 161 млрд. евро и 33 000 служители в институции по целия свят. Георгиева утрои фондовете за бежанската криза в Европа и отчете бърз прогрес по отношение на равенството на половете.
Оттеглянето на Георгиева засяга обаче чл. 246 от Договора за функциониране на ЕС, който изисква друг български гражданин за доизкара мандата ѝ в ЕК, пише още в съобщението. Юнкер изказва готовност по най-бърз начин да обсъди с българския премиер Бойко Борисов имена на потенциални кандидати и какъв ресор да им бъде отделен. Новият български еврокомисар трябва да бъде назначен от Европейския съвет след съгласието на председателя на ЕК и след консултации с Европейския парламент.
*Актуализирано в 18.20 часа