Блокирането на търговското споразумение ЕС-Канада (CETA) е прецедент, който ще обезсмисли продължаващите преговори между ЕС и САЩ по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ/TTIP). Това каза пред Bloomberg TV Bulgariа финансистът Илия Лингорски по повод информацията от вчера, че Белгия не е в състояние да подпише CETA поради съпротивата в провинция Валония.
Провалът той обяснява с факта, че при подписването на такъв тип споразумения има печеливши и губещи от споразумението с Канада, а по думите му последните защитават каузата си с по-голяма енергия от многобройните първи.
Земеделието във Валония е високосубсидирано, на всеки трима души се пада по една крава, поясни Лингорски. Секторът според него би загубил част от рентите си и затова сега валонците създават проблеми. Някои от местните фермери, производители на млечни продукти, имат основание да се притесняват от много по-конкурентната продукция от Канада, каза още специалистът.
Валония не е най-силно протестиращият регион срещу СЕТА, в Хамбург (Германия), също и във Франция съпротивата е много голяма, каза Илия Лингорски.
Независимо че СЕТА и ТПТИ носят ползи за повечето европейци, преговорите по тях се водят по един типичен брюкселски неясен и неявен начин, заяви още финансистът.
„Този брюкселски апарат, който ни докара до Brexit, трябва да се промени, защото ние искаме обединена Европа“, коментира Лингорски.
Според него е видимо, че СЕТА ще бъде блокирана на този етап, а ТПТИ вероятно няма да има много оптимистично, поне в краткосрочен план, бъдеще.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgariа.