Минималните заплати на лекарите се увеличават с между 15 и 35%, след като днес беше подписан колективният трудов договор за отрасъл „Здравеопазване”.
Страните по него – работодатели, синдикати и Министерството на здравеопазването, изразиха удовлетворение от новия документ, който не беше подновяван от 2013 г. Новият договор влиза в сила още от днес, съобщава bTV.
Най-големите увеличения са на заплатите на редовия лекар, медицинската сестра, санитаря и лаборанта – между 29 и 35%.
Така например минималната заплата на лекар с една специалност в университетски и многопрофилни болници за активно лечение ще е 980 лв. (800 лв. досега), за лекар с две специалности – 1000 лв. (850 лв. досега), а за началник на отделение 1050 лв. (900 лв. досега).
Медицинските сестри ще получават най-малко 750 лв. (600 лв. досега), а старшите медицински сестри – 810 лв. (660 лв. досега)
Увеличенията не засягат здравните работници в спешната помощ, където заплатите са по-високи. Медицинска сестра там взема минимум 900 лв., а лекар – 1500 лв.
Този колективен трудов договор осигурява спокойствие и предвидимост в системата, посочи здравният министър Петър Москов.
Вероятно ще бъдат променени цените на някои клинични пътеки, каза пред журналисти министърът на здравеопазването, цитиран от БТА. Това е стъпка за реално остойностяване на труда на медицинския персонал, каза Москов и добави, че едва 30% от стойностите на някои клинични пътеки „отиват за лечение на пациента, а останалите 70% - незнайно къде“.
Здравното министерство по специална методика ще проверява всяка лечебно заведение колко изразходва по диагнози. До момента са анализирани около 100 клинични пътеки.