Всеки трети български лекар е над 60-годишна възраст, а близо 55 на сто от медиците са над 55-годишна възраст. Това каза пред журналисти председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Венцислав Грозев. Той участва в 23-ия Симпозиум на Централно- и Източноевропейските лекарски камари. По думите му само 5 на сто от лекарите ни са под 30-годишна възраст.
По време на форума се обсъждат теми като застаряването на лекарите, миграцията на млади специалисти, методите за остойностяване на лекарския труд, отношенията между лекарите и медиите, предава БТА.
Продължаващата миграция на млади специалисти към Западна Европа е една от основните причини за застаряването на съсловието. Голяма част от заминалите работят в Англия, Германия, Франция. По данни на БЛС през последните 3-4 години ежегодно около 350-400 лекари напускат България, което би могло да доведе до крах в системата на здравеопазването ни, каза още Грозев и посочи, че има населени места в Северозападна България и в Родопите, в които липсват лекари.
Напускащите България лекари посочват като причина липсата на възможност за кариерно израстване, неясни правила и затруднения при специализация, невъзможност за прилагане на нови технологии в по-голяма част от лечебните заведения, с изключение на университетските болници.
Тревожна е констатацията за непрекъснато променящата се, често противоречаща си нормативна база, добави шефът на Лекарския съюз. Към настоящия момент липсва възможност лекар да откаже лечение на пациент, каквато е предвидена в европейските етични принципи и в редица страни по света, подчерта той.
Силно намалява броят на анестезиолозите, детските хирурзи, неонатолозите, педиатрите, съдебните медици и други.
Липсва интерес към някои специалности поради финансовото им подценяване от НЗОК.