Надпреварата за поста генерален секретар на ООН стана по-сложна в сряда, когато български дипломат, за когото от дълго време се носеха слухове, че се стреми към тази позиция, официално се включи в състезанието, пише в днешното си издание New York Times.
Кандидатурата на българския дипломат Кристалина Георгиева, която е заместник-председател на Европейската комисия и бивш вицепрезидент на Световната банка, може да промени дипломатическите сметки между Запада и Русия по въпроса кой да замени Бан Ки-мун като генерален секретар през януари, отбелязва вестникът, цитиран от БТА.
В досегашните предварителни гласувания в Съвета за сигурност на ООН бившият португалски премиер и върховен комисар за бежанците Антониу Гутериш се очерта като ясен фаворит, но според дипломати Георгиева е силна конкуренция, пише вестникът.
Русия настоява следващият генерален секретар да е от Източна Европа. Макар че Георгиева отговаря на това изискване, тя е смятана за близка до Запада, отбелязва NYT. Западният блок от постоянните представители в Съвета за сигурност - Великобритания, Франция и САЩ - ще трябва да избира между Георгиева и фаворита, смята вестникът.
Oт своя страна Financial Times посочва, че българското правителство е оттеглило подкрепата си за Ирина Бокова по настояване на Германия. Берлин има благосклонно отношение към Георгиева, която произхожда от същото десноцентристко европейско политическо семейство като германския канцлер Ангела Меркел. Германците обаче се мъчат да осигурят подкрепата на Русия за нея, въпреки че имаше информации, че Берлин е отправил призиви в тази насока към руския президент Владимир Путин на срещата на върха на Г-20 в Китай този месец.
Руското външно министерство разкритикува политическите маневри на Германия. Външното министерство в Берлин категорично отрича съобщенията за германска намеса, отбелязва изданието.
В ООН има негласно споразумение, че следващият генерален секретар би трябвало да е жена и да е от Източна Европа, а Георгиева отговаря на тези критерии. Тя също така би била първият човек, говорещ руски, който заема поста. Видната й роля в Европейския съюз обаче създава проблеми, тъй като Брюксел наложи санкции на Русия заради действията й в Украйна през 2014 г.
Освен това според дипломати Георгиева няма непосредствен дипломатически опит, особено в решаването на конфликти. Някои служители в Европа се оплакват, че тя е вкарана в надпреварата, за да бъдат неутрализирани възможни социалистически съперници като Гутериш, пише още Financial Times.
Кандидатурата на Георгиева беше издигната ден, след като българският министър-председател Бойко Борисов разговаря по телефона с Путин. Смята се, че Русия като един от постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН има ключово значение за осигуряване на подкрепа за кандидатурата на Георгиева, изтъква пък Wall Street Journal.