fallback

Борисов: 2,5 млрд. лв. тази година отидоха за стари, финансово неосигурени сделки

Платихме за американските централи 1,2 млрд. лв., около 1,3 млрд. лв. ще заминат и в посока на руските компании, каза премиерът

13:26 | 20.09.16 г. 10

„Най-бедните сме събрали 2,5 млрд. лв. да разплатим задължения в посока Москва и Вашингтон тази година само”. Това е заявил премиерът Бойко Борисов по време на днешното правителствено заседание, става ясно от стенограмата на заседанието, разпространена от пресцентъра на Министерския съвет.

Изказването е във връзка с одобрения от кабинета проект на закон за предоставяне на помощ за изплащане на задълженията на Националната електрическа компания. Със законопроекта се цели осигуряване на финансови средства на НЕК за заплащане на присъдените суми по арбитражното дело във връзка с проекта АЕЦ „Белене”.

„Други правителства са се надпреварвали да сключват договори, за които нямат пари… Много им е хубаво на тези правителства да взимат решение, популистки да обявяват колко мислят за даден сектор, но после да дойде някой да ги плати”, коментира министър-председателят.

При изказването си министърът на енергетиката Теменужка Петкова проследява хронологията на решенията за АЕЦ "Белене" от идеята през 2004 г. до решението на Арбитражния съд от юни тази година.

Петкова посочва точните суми, които България трябва да плати, както и рисковете, ако това не бъде направено.

От своя страна Борисов казва: „Това, което събрахме като повече пари в бюджета тази година, за двете години над 3,7 милиарда, знаете преди пет-шест месеца платихме за американските централи 1,2 милиарда лева. Това е абсолютно корупционна сделка навремето. За съжаление, остана без последствие, а истинските последствия са 1,2 милиарда лева събрани живи пари. Вместо да отидат за социални дейности, заминаха за двете централи. Логиката е била да има диверсификация. Имаме я диверсификацията, но тя струва с толкова отгоре – милиард и двеста”, казва Борисов.

„Ако действително управляваме добре процеса – но, за да го управляваме, тези реактори трябва да станат и фактически наши, за да може след това да се разпореждаме с тях – дали ще ги слагаме в музея, дали ще се строят, дали ще се намери инвеститор, ако действително проектът е толкова хубав и жив, както твърдят от ляво, би трябвало да не можем да намерим време да приемем всички инвеститори. В общи линии, около милиард и триста ще заминат и в посока пък на руските компании”, посочва още премиерът.

В рамките на дискусията по темата министърът на финансите Владислав Горанов изразява очакване в следващите месеци да бъдат предприети съответните действия, така че голяма част от сумата, одобрена от парламента, да се върне там, откъдето след решението ще бъде предоставена.

Премиерът допълни, че е възложил на приходните агенции и МВР задача до края на годината да бъдат събрани допълнително 300 млн. лв., необходими за поетите ангажименти към семействата на хора с увреждания, надзирателите в затворите, хората, които са по границата.

„Това е положението. Никога не трябва да се допускат повече такива хора да правят такива проекти, защото плащанията са страховити след това“, заключава Борисов пред министрите. 

Още вижте в материала на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:13 | 13.09.22 г.
fallback