Споделянето на отговорността на глобално ниво за овладяването на мигрантските и бежанските потоци е от жизненоважно значение. Необходимо е държавите на произход, транзит и дестинация да предприемат съвместни действия в дух на взаимна подкрепа и солидарност.
Това заяви държавният глава на България Росен Плевнелиев в изказване на пленарното заседание на срещата на високо равнище по широкомащабните мигрантски и бежански потоци в централата на ООН в Ню Йорк. Българският президент определи безпрецедентната глобална среща като възможност да бъде договорен глобален подход към управлението на мигрантските и бежанските потоци.
„Трябва да насочим вниманието си към първопричините за миграцията. Необходимо е да намерим трайно решение на конфликтите и да се борим с нарушаването на правата на човека, социално-икономическите трудности и липсата на добро управление в страните на произход“, призова президентът Росен Плевнелиев от трибуната на ООН. Според държавния глава спазването на международното право в областта на хуманитарните въпроси и правата на човека, ефективният контрол на границите и реадмисията са ключови елементи в управлението на миграцията. България приветства текста в приетата Декларация от Ню Йорк, който апелира за цялостно прилагане на действащите споразумения за реадмисия. „Ефективният контрол на границите е от първостепенно значение. Това включва пълното зачитане на човешките права на лицата, имащи право на закрила, предотвратяването и борбата с незаконната миграция и каналджийството и премахване на трафика на хора. Изключително важно е да се направи ясно разграничаване между бежанците и икономическите мигранти, които не отговарят на условията за получаване на статут на бежанец. Много незаконни мигранти стават жертва на престъпни мрежи и трафик на хора, когато се опитват да преминават границите нелегално“, посочи още българският президент в изказването си. Държавният глава подчерта още, че България стриктно спазва международното право в областта на хуманитарната дейност и правата на човека. „Обръщаме специално внимание на защитата на най-уязвимите – на жените, децата, особено непридружаваните деца, и на хората с увреждания. България също така предоставя хуманитарна помощ и помощ за развитие на страните на произход и транзит“, припомни Росен Плевнелиев. България вече прие първата си Национална програма за презаселване и се присъединява към призива към държавите, които все още не са приели такива програми, да го направят възможно най-скоро.България ще участва в предстоящия преговорен процес за приемане на Глобален пакт за сигурна, редовна и законна миграция, който ще набележи набор от принципи, ангажименти и общи разбирания между държавите членки на ООН по въпроса за международната миграция във всичките ѝ аспекти – хуманитарна област, развитие, сигурност и права на човека, стана ясно още от изказването на българския държавен глава пред ООН. Междувременно световни лидери и външни министри от 193 страни одобриха документ, чиято цел е да бъде даден по-хуманен и координиран отговор на бежанската криза, предаде AP, цитирана от БТА.
Документът е от 22 страници и е наречен "Нюйоркска декларация за бежанците и мигрантите". Той не е правно обвързващ и в него няма конкретно поети ангажименти, но призовава страните да спазват човешките права, да увеличат хуманитарната помощ и да ускорят процесите по преразселване на бежанци.
Днешното заседание бе председателствано от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун. Утре ще има втора среща на върха по бежанския въпрос с домакин президента на САЩ Барак Обама. На нея ще се търсят конкретни ангажименти от държавни лидери за финансови средства за подпомагане и преразселване на 65,3-те милиона мигранти и бежанци по света.
Участниците на днешния форум се споразумяха да приемат през 2018 г. два световни договора за управлението на миграционните потоци и бежанските политики, съобщи ТАСС.