Газовият хъб „Балкан“ е търговска платформа със собствена логика – нито е продължение на „Южен поток“, нито е напук на „Турски поток“. Този коментар направи вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV.
Той беше категоричен, че все още не е ясно какво ще представлява „Турски поток“. Плановете на Русия засега са да бъде изградена една тръба с капацитет от 15,7 млрд. куб. метра газ годишно, което е „потреблението на Истанбул“, смята Дончев.
Газов хъб у нас ще бъде изграден, уверен е още вицепремиерът и посочи, че той не зависи от „Турски поток“ или проект за друг газопровод от Русия. Дончев обаче призна, че хъбът ще бъде по-успешен, ако в него влиза и руски природен газ. Вариантите са или през Трансбалнаския газопровод, по който в момента получаваме газ от Русия, или през нов газопровод през Черно море.
„Южен поток“ действително е прекратен и ние не го коментираме“, посочи още Томислав Дончев. Той допълни още, че съвместната работа с експерти на Европесйката комисия по газовия хъб е безпрецедентна за икономически проект в ЕС.
Вицепремиерът направи коментар и за оборудването за АЕЦ „Белене“. Според него във всички сценарии за централата има икономическа логика, освен да платим за реакторите и нищо да не правим с тях.
Дончев посочи, че в момента се водят преговори с руската страна за схемата за изплащане на сумата, за която Арбитражният съд в Женева осъди Националната електрическа компания (НЕК). Той определи лихвите като „убийствени“ - около 10 млн. лева на месец, и затова трябва бързо да бъде намерено решение на този проблем.
Дончев уточни, че сумата трудно би могла да бъде платена наведнъж, както и че държавните енергийни компании нямат нужните средства и държавата ще трябва да им помогне – чрез гаранции или заем - тепърва ще се уточнява.
Арбитражният съд присъди българската страна да плати 550 млн. евро за произведеното оборудване за АЕЦ „Белене“.
„По-същественият въпрос е какво се случва оттук нататък“, коментира обаче премиерът. Според него след като бъде платено оборудването, всеки сценарий за „Белене“ трябва да се базира на изключително ясни икономически критерии. Според него има „един-двама“ инвеститори, които се интересуват от приватизационна процедура за централата, тоест реализацията й като изцяло частен проект с миноритарно участие на държавата. Дончев обаче отказа да даде повече подробности.
Правителството ще се опита да обяви сделката за бившите царски конюшни в центъра на София за нищожна, стана ясно още от думите на вицепремиера. Скандалът вече стана причина за оставката на областния управител на София – град Веселин Пенев. Той позволи продажбата на имота при цена от 90 лева за кв. метър. Според бившия областен управител Данаил Кирилов при подобни сделки цената може да достигне и 10 хил. лева за кв. метър, каза още Дончев.
За него има възможност сделката да бъде обявена за нищожна, защото в процедурата има криминален състав.