fallback

Борисов и Йълдъръм призоваха за европейска солидарност в кризата с мигрантите

Крайно време е за общоевропейско решение, заяви българският премиер

15:41 | 26.08.16 г. 5

За спазване на поетите ангажименти от всички страни и за проява на истинска солидарност при разрешаване на проблемите, съпътстващи кризата с мигрантите в Европа, призоваха министър-председателите на България и Турция Бойко Борисов и Бинали Йълдъръм след среща в Истанбул днес. На нея бяха обсъдени отражението на кризата върху държавите, поставени на най-голям натиск, както и развитието на двустранните отношения, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.

„Ще направим всичко, което е по силите и възможностите ни да намалим товара за България. Съответните ни учреждения вече започнаха работа по този въпрос, надявам се, че тези усилия ще дадат резултат в кратки срокове и по този начин ще облекчим България”, посочи премиерът Йълдъръм.

Бойко Борисов благодари за поетия ангажимент за намаляване на мигрантския натиск върху страната ни и даде пример с над 26 хиляди препятствани преминавания на границата. 

Той обаче подчерта, че двустранните договорености няма да доведат до разрешаване на глобалния проблем и е крайно време за общоевропейско решение и проява на истинска европейска солидарност не само с най-уязвимите държави-членки, но и със съседите на ЕС.

„Ако ние гарантираме само границата си с Турция, кой ще гарантира гръцката, македонската граница? Надявам се реализмът да надделее над национализма и популизма”, каза премиерът Борисов. Той потвърди поддържаните ежедневни контакти по темата с мигрантите, но подчерта, че не иска разрешаването на проблема да бъде за сметка на Гърция или Турция.

Борисов посочи, че в момента Турция, в която вече има над 3 млн. мигранти, препятства нова двумилионна бежанска вълна от Сирия. „Ние в Европа трябва да си направим ясен анализ докога Турция ще успява да ги спира, ако продължи неспазването на споразумението с ЕС за мигрантите”, смята Борисов.

„Поели сме ангажимент, гласували сме споразумение и с претенциите си на правови държави трябва да спазваме това, което сме поели като ангажимент. Когато сме имали претенции към турците, сме ги казвали”, коментира той.

Предстоящите месеци премиерът Борисов определи като изключително трудни, „но се надявам заедно, с воля от ЕС и Турция, да намерим изход от този застой и неспазване на споразуменията. Лошо-хубаво, това споразумение в пъти намали натиска към Европа. Аз бях на този Съвет, когато всичките – тогава 28 държави, гласувахме за това споразумение. Надявам се дипломатите да надделеят и да намерят решение, защото добра война няма.

А не се ли реши по дипломатически път този конфликт, тя е неизбежна. Разбирам, че в Европа е много удобно като политическа кауза да извадиш борбата с мигрантите, много е удобно да кажеш, че ще ги върнеш там, откъдето са дошли, но не си представям как ще започнем да приемаме на летище София десетки хиляди мигранти, които ни връщат от Европа. Нито ще приема вариант България да е буферът между Турция и Европа”, каза той.

Премиерът Бинали Йълдъръм подчерта глобалното измерение на мигрантската криза и призова европейските лидери „да разберат, че настъпи времето да поемат повече отговорност във връзка с мигрантите”. По думите му, от „жизненоважно значение” е в края на месец октомври да влезе в сила споразумението между ЕС и Турция за либерализиране на визите. „Ако споразуменията за реадмисия и за либерализиране на визовия режим не влязат в сила, това ще постави Европа в огромен риск”, заяви Йълдъръм.

Премиерите Борисов и Йълдъръм обсъдиха и развитието на двустранните отношения, което определиха като положително. Коментирани са конкретни възможности в областта на туризма, икономиката и енергетиката.

По-късно  Борисов се срещна и с турския президент Реджеп Ердоган. Двамата разговаряха в двореца Долмабахче, в рамките на визитата на българския премиер  Истанбул. „Вярвам, че заедно – с воля от ЕС и Турция, може да намерим изход за решаване на мигрантската криза“, заяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата си с Ердоган.

Според министър-председателя предстоят изключително трудни месеци на преговори в търсене на правилните решения, които трябва да бъдат взети на базата на солидарността между държавите в ЕС и в диалог с турската страна. „Аз съм убеден, че Европа и Турция ще дадат много по-голяма стабилност заедно в региона“, подчерта министър-председателят.

Борисов запозна турския президент с действията на България след решението на Арбитражния съд в Женева във връзка с проекта за АЕЦ „Белене”, както и с големите енергийни проекти, които могат да бъдат осъществени. Той подчерта възможностите за страните от региона и от Европа, които разкрива изграждането на газоразпределителен център на българска територия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:40 | 08.09.22 г.
fallback