Министерството на здравеопазването обжалва решенията на Върховния административен съд (ВАС) за отмяна на стандартите по педиатрия и спешна медицина в частта за болниците. И двата стандарта бяха отменени от ВАС.
В мотивите си за обжалването на стандарта по спешна медицина министърът на здравеопазването посочва, че направеният от съда извод, че увеличението на персонала, помещенията и оборудването ще доведат до увеличаване на разходите на болниците е неправилен и необоснован. Освен това никъде в стандарта не е казано, че разходите ще са за сметка на болниците.
Според Центъра за защита правата в здравеопазването, който беше сред атакувалите стандартите в съда, целта на жалбите е само да се забави окончателното влизане на решенията в сила.
Според здравното министерство липсата на мотиви при приемането на наредбите не е фатална, защото повечето факти и аргументи са били общоизвестни и многократно обсъждани.
През февруари Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Сдружението на общинските болници в България и Центърът за защита на правата в здравеопазването внесоха във ВАС жалба срещу стандарта за спешна медицина в частта му за осигуряване на спешна помощ от болниците. Според организациите с приетия през януари стандарт са определени неизпълними за повечето болници изисквания за площ, персонал и оборудване на спешните приемни отделения.
Въвеждането на новия стандарт за спешна медицина да се отложи с шест месеца, предложи здравният министър през юли. Отлагането беше поискано заради предстоящото предварително поетапно пилотно въвеждане на протоколите за медицинския триаж и новите алгоритми за спешна медицинска помощ. Като друга причина за отлагането Москов посочи оспорването на утвърдения стандарт във Върховния административен съд (ВАС).
Стандартът за спешна медицина трябваше да влезе в сила от средата на юли т.г.