fallback

Няма да има наказани за скандалната обществена поръчка на МОН

По европейски регламент било невъзможно парите да се похарчат за нещо друго освен за сувенири, обясни Меглена Кунева

13:45 | 23.08.16 г. 8

Няма да има наказани чиновници за скандалната обществена поръчка на Министерството на образованието. Това стана ясно на пресконференция, която даде ресорният министър Меглена Кунева, съобщи bTV.

Миналата седмица тя спря поръчката за брандирани запалки, инструменти, стъргалки за лед и метлички, с които да се популяризира дейността на просветното министерство по европрограми за 2 млн. лева.

По европейски регламент било невъзможно парите да се похарчат за нещо друго освен за сувенири, обясни днес Кунева.

Тя призна, че детайлите по заданието са прехвърлени автоматично от друга обществена поръчка на друго ведомство. Причината е не спестяване на усилие според нея, а това, че досега не е имало проблеми.

"Не искам да контролирам обществените поръчки, освен ако не влияят на начина, по който се възприема МОН", каза министър Кунева във връзка с това, че не е била наясно със съществуващата поръчка, допълва агенция „Фокус“.

„Ако политическият орган, какъвто съм аз, във всяко едно министерство прави обществените поръчки, а държи администрацията встрани, това е много лошо. Обществената поръчка трябва да бъде абсолютно чиста от влияние. Аз не искам да контролирам обществените поръчки“, каза Кунева.

По думите й, освен ако има подобно несъгласие, както това с обществената поръчка за рекламни материали, тогава тя би спряла обществена поръчка, но на политическо основание, защото министърът отговаря за начина, по който МОН е възприемано в обществото.

„Спрях поръчката за рекламни материали, защото трябваше да създаде позитивно отношение към европейските средства”, каза още министърът на образованието и науката. Тя поясни, че целият екип на МОН и особено главният секретар имат нейната категорична подкрепа за техните професионални усилия.

„Чел съм го, но не съм осъзнал потенциалното възприемане на това нещо, въпрос на преценка, каза главният секретар на МОН Красимир Вълчев.

Във ведомството беше представен и проектът за гражданско образование. Този предмет ще се преподава през целия курс на обучение и като отделен предмет в 11-ти и 12-ти клас. Още от първи клас обаче децата ще се запознават с понятия като тероризъм, как да му противодействат, как да разпознават съмнителен багаж и съмнителни хора. Това ще става в часа на класа, като на учителите ще бъдат дадени специални инструкции как да провеждат часа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:28 | 13.09.22 г.
fallback