Ученическите екскурзии ще се организират задължително по договор между туроператорите и директорите на учебните институции - детска градина, училище или център за личностно развитие. Проект на Наредба за детските и ученическите пътувания е публикуван за обществено обсъждане, съобщи Министерството на туризма.
В съобщението се казва, че целта е всяко подобно пътуване да бъде организирано професионално и да се проверят всички компоненти, свързани с него. Документът е разработен съвместно от министерствата на туризма и на образованието.
В Наредбата са разписани отговорностите и задълженията на директорите и туроператорите. Настаняването ще се извършва само в категоризирани обекти, а изхранването само в заведения, регистрирани по реда на Закона за храните.
За да бъде гарантирано качеството и произхода на храната при подобни пътувания, ще бъде уведомявана Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Запазва се изискването организираните детски пътувания с автобусен транспорт да се извършват в светлата част на денонощието.
Предвидено е броят на персонала, обслужващ пътуването, да се определя според формата му, броя, възрастовия състав и специфичните нужди на децата и учениците - един възрастен на всеки 5 до 7 деца от детските градини и в предучилищната възраст, един възрастен на всеки 10 до 15 ученици от 1 до 12 клас.
За екскурзии в чужбина участниците задължително се застраховат от туроператора и при пътуването задължително ще се включва и негов представител.
Разписват се конкретни изисквания за детските лагери, като се предвижда те да бъдат детайлизирани с бъдещите изменения в Закона за туризма, по които се работи.
Наредбата предвижда провеждането на детски лагери в страната да се извършва в туристически обекти, разположени в ограден терен, с минимум два входа, с денонощна охрана и пропускателен режим, видеонаблюдение и ресторант.
За лагерите по морето трябва да бъде осигурен обезопасен достъп от базата до плажа. Плуването ще е разрешено само ако има спасители.
Въвеждат се и изисквания при практикуването на зимни спортове. Наредбата изисква обучението по тях на деца и ученици по време на пътуването да се извършва от правоспособни ски учители, а дейностите по туризъм, водене на походи и екскурзионно летуване в планините да се осигуряват от правоспособни планински водачи.
Наредбата се приема на основание Закона за туризма.