България остава сред държавите в Европейския съюз (ЕС) с най-висок дял на преждевременно напусналите образователната система и през 2015 г., показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Страната ни е и сред малкото държави от ЕС, в които делът на ранно отпадналите от образование се увеличава в периода 2010 – 2005 г., сочи още статистиката.
През миналата година делът на ранно отпадналите от училище достига около 14 на сто, като за периода нараства с 0,8 пр. пункта, отчита Евростат. Най-силен ръст е отчетен в Словакия и Люксембург – с по 2,2 пр. пункта.
Ръст на напусналите преждевременно училище за периода се отчита още в Унгария, Естония и Чехия.
Средното ниво на ранно отпадналите от образователната система в ЕС е 11% за 2015 г. Най-нисък е този дял в Хърватия – малко под 3%, а най-висок в Испания – над 20%.
Най-голям спад на ранно отпадналите от образователната система за периода 2010-2015 г. е отчетен в Португалия, Испания, Гърция и Кипър – по повече от 5% за всяка от държавите, отчита Евростат.
Сравнително стабилна остава ситуацията в Швеция, Естония, Словения, Полша и Румъния.
Като част от стратегията Европа 2020 почти всички държави членки на ЕС са приели национални цели за този показател. През 2015 г. делът на преждевременно напускащите училище вече е под националната цел в 12 държави членки на съюза. Словения е постигнала целта си, но останалите 14 държави още дори не са се доближили до целта си. Сред тях е и България, като нашата цел е за 11% дял на преждевременно напусналите училище.
Като цяло в ЕС делът на преждевременно напусналите образователната система млади мъже е по-висок в сравнение с жените. България обаче е единствената държава, в която се наблюдава обратната тенденция, посочват от Евростат. Подобна тенденция се наблюдава в две от държавите кандидатки за членство - Македония и Турция.