fallback

Около 4 млрд. лв. са необходими за ремонти на републиканските пътища

Бумът на инвестициите в пътно строителство е през 2015 г. с края на проектите по стария програмен период

15:35 | 09.08.16 г. 3

Около 4 млрд. лева са необходими за пътни ремонти, така че републиканската пътна мрежа да се приведе в отлично състояние. Това коментира днес председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров.

Лазаров участва в представянето на информационния сборник "Пътищата на България", издаден от Камарата на строителите в България със съдействието на Агенцията. Той съдържа информация за пътната инфраструктура на страната за последните 30 - 40 години, предава БТА.

Лазаров отчете, че най-трудният период в пътното строителство е бил в началото на 90-те години на миналия век, когато инвестициите в сектора са били почти нулеви. Същевременно бумът на инвестициите е бил през 2015 г., когато се приключваха проектите, финансирани от оперативните програми на Европейския съюз за програмния период 2007-2013 г.

Недофинансирането на пътния сектор продължава и досега, отбеляза Лазаров. Той изрази надежда, че с въвеждането на ТОЛ системата страната ще има средства планово да прави ремонти на пътищата, а не само да "кърпи дупки".

Не се очертава обаче въвеждането на ТОЛ системата да стане до 2018 г., както се планираше, заради нова серия жалби срещу обществената поръчка, подадени в Комисията за защита на конкуренцията. Последната е от вчера (8 август).

Всеки ден, в който тол системата не влиза в действие, е загуба за българските пътищата, но си е чиста печалба за фирмите, коментира в отговор на въпрос председателят на пътната агенция. Той заяви обаче, че амбициите на институцията са системата да влезе в сила дори и от средата на 2017 г.

Изпълнителният директор на Камарата на строителите Иван Бойков прогнозира, че през тази година строителната продукция ще намалее до 5-6 млрд. евро спрямо 6-8 млрд. евро в предходни години заради по-бавния старт на инвестициите, финансирани с европейски пари. Това означава, че браншът ще съкращава работна ръка.  

Бойков обясни, че преди два месеца Камарата е изискала от всички оперативни програми информация какво предстои като търгове, свързано със строителство, включително техническа помощ и проектиране. С изключение на пътната агенция обаче активността е много слаба.

От бранша възлагат надежди на отварянето на програмите в селските райони, новата организация на обществените поръчки, продължаващо стабилно управление на страната и липса на сътресения през следващата година, особено що се отнася до инвестиционните програми и строителството в контекста на междинното засичане на оперативните програми през 2018 г. и преразпределение на неусвоените средства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:35 | 11.09.22 г.
fallback