fallback

Медици искат национален център по спешна медицина

Недопустимо е обучението на лекарите от спешна помощ да се извършва извън университетски болници и от нехабилитирани лица, посочват от асоциацията им

15:33 | 04.08.16 г. 2

Медици от системата на спешната помощ искат национален център по спешна медицина и са против да се обучават единствено в столичния център за спешна помощ.

Преди седмица стана ясно, че Центърът за спешна медицинска помощ в София (ЦСМП-София) ще се превърне в единен квалификационен център за спешните медици в страната и периодично ще оценява професионалните им качества. Промените са част от новите текстове в Правилника за устройството и дейността на ЦСМП, публикувани за обществено обсъждане.

От Националната асоциация на работещите в спешната помощ обявиха, че не одобряват предложението. Те определят текста като лобистки и предупреждават, че ако бъдат приети промените, ще сигнализират за дискриминация европейските институции, в които членуват. 

Според проекта на нормативен акт центърът за спешна помощ в София трябва да се превърне в единен квалификационен център за спешните медици в страната и периодично да оценява професионалните им качества. Единствено в него ще могат да се провеждат обучения, а директорът на центъра ще ги организира.

„Възразяваме ЦСМП-София да се превърне в Национален център за обучението ни и да организира, провежда, координира и регистрира продължаващото медицинско обучение, защото това е в разрез със Закона за здравето, чл. 182 и Наредба №12 за Медицински стандарт по спешна медицина“, посочва се в позицията на асоциацията, изпратена до Министерството на здравеопазването.

Асоциацията твърди, че е недопустимо обучението на лекарите от линейките да се извършва извън университетски болници, от нехабилитирани лица, без специалност „Спешна медицина“ и в структура, която не е университетско лечебно заведение.

"Предлагаме в Правилника за устройството и дейността на ЦСМП да се впише, че обучението ни ще се провежда в ЦСМП или университетски лечебни заведения, като се организира, провежда, контролира и регулира от Национален център по спешна медицина, който да е единна структура за обучение по спешна медицина за всички спешни медици от извънболничната и болничната помощ. Предлагаме той да е базиран в университетска болница по спешна медицина с филиали в катедрите по спешна медицина в страната", посочват от асоциацията.

Организацията призовава здравното министерство да изпълни ангажимента си и да създаде Национален център по спешна медицина.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:11 | 13.09.22 г.
fallback