Какви са шансовете на 12-те кандидати за генерален секретар на ООН, след като на 21 юли страните членки на Съвета за сигурност гласуваха в Ню Йорк за първи път за номинираните? Българският кандидат за поста Ирина Бокова застана в челната тройка с 9 гласа след кандидатите на Португалия и Словения Антониу Гутериш и Данило Тюрк.
„Ирина Бокова се представи недобре сред жените кандидати. Тя е спъвана от връзките с Русия“, заяви пред БНР Ричард Гоуън, експерт от Центъра за международно сътрудничество в Ню Йорк. За аржентинския дипломат Сусана Малкора по думите му са пречка връзките със САЩ.
„Иронията е в това, че повече от половината кандидати са жени, но двамата водещи кандидати са мъже. Гутериш, който се показа като пламенен и убедителен кандидат и това му спечели много широка подкрепа сред дипломатите и висшите служители на ООН. После Данило Тюрк, който зае второ място след първото гласуване. Той е консервативна фигура, но много дипломати смятат, че е много солиден, заслужаващ доверие кандидат“, заяви Гоуън.
„Бокова водеше много дисциплинирана кампания, но и САЩ, и Великобритания имат много сериозни опасения, че тя е твърде близка до Русия. Повечето дипломати вярват, че Лондон и Вашингтон ще наложат вето на кандидатурата й“, смята експертът.
„Ясно е, че Brexit разсейва много от британските дипломати, но Великобритания инвестира много в тази надпревара и британският посланик в ООН е категоричен, че нито един от сегашните източноевропейски кандидати не е достатъчно силен, за да спечели поста. Никой не може да гарантира как ще приключи надпреварата. Повечето дипломати са ентусиазирани от кандидатурата на Антонио Гутериш, но Бокова вече не е във фокуса на разговорите“, категоричен е той.
И прогнозира „грозна политическа битка поради напрежението на големите сили относно кандидатите“.
„Не бих изключил напълно победа на Ирина Бокова. Но истината е, че в Ню Йорк биха приели по-скоро Кристалина Геогиева“, твърди Ричард Гоуън. Той не изключва в надпреварата да се включат още кандидати.
Радослав Деянов, анализатор и дипломат от кариерата с дългогодишен опит, също коментира пред БНР шансовете на Ирина Бокова да оглави ООН.
„Процесът тече нормално, макар и сложно. Първите оценки са предварителни, те целят да отсеят големия брой кандидати. Сред тях има личности с разнообразни качества, които не винаги са свързани с дейността на ООН и заради това ще бъдат филтрирани“, каза той.
По думите му в началното допитване кандидатите са били оценявани предимно като личности. После към тях ще бъдат включени допълнителни изисквания и състезанието ще стане много по-сложно. Деянов очаква, че класирането ще се промени в хода на следващите оценъчни турове.
„Има кандидати, които очевидно ще отпаднат. Много от тях ще предпочетат да дадат гласовете си на други“, каза той и даде пример с новозеландката Хелън Кларк, която е събрала малко гласове.
Според Радослав Деянов на такъв напреднал етап на номинационния процес не може да се очаква драматично развитие.
„Кристалина Георгиева стои много добре в Европейската комисия, тя просто не става за ООН заради липсата на опит, умения и постижения и вероятно сама няма да тръгне към такава стъпка. Това е загубена кауза. Шансовете на официалния български кандидат остават много големи. Неведнъж видяхме, че и президентът Плевнелиев, и премиерът Борисов работят за кандидатурата на Бокова“, подчерта Деянов.
Той припомни, че скоро премиерът Бойко Борисов поиска подкрепа за Ирина Бокова от петима премиери - на Великобритания, Испания, Япония, Малайзия и Нова Зеландия. „Бокова показа много качества, както и възможностите си да събира консенсусни подходи“, заяви дипломатът. Според него е смехотворно да се твърди, че САЩ и Великобритания ще наложат вето на кандидатурата на Бокова.
„Разбира се, може да се очаква, че първоначално Великобритания ще подкрепя Хелън Кларк, но тя почти се провали“, обясни той.
Дипломатът допълни, че идеята за жена начело на ООН идва от британска неправителствена организация. Премиер на Великобритания вече е жена, така че може да се очаква позитивен подход, заяви Деянов.