Спад в потребителското доверие, в инвестициите и износа у нас – това ще се ефектите върху българската икономика вследствие на трите ключови събития от изминалите месеци - ситуацията в Турция, Brexit и нестабилността от атентатите в Европа. Това каза главният инвестиционен консултант на инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг АД Цветослав Цачев пред БНР в коментар на икономическите последици за България.
Икономиката на България ще се влияе от всички тези кризи, които ние ще усетим най-вече върху потреблението, инвестициите и експорта ни. Насилието, което наблюдаваме, ще се отрази и върху потребителското доверие, и върху инвестициите, поясни Цачев.
Всички неизвестни величини, породени от тези фактори, ще се отразят на българския износ, няма да е толкова драматично, но ще има забавяне, допълни той.
По думите му британският референдум за излизане от ЕС вероятно ще се отрази негативно на всички икономики, с които България търгува.
По негови оценки българската икономика може да отбележи ръст от максимум 2-3 % при благоприятен развой в Европа, което е много над средно европейското равнище. Доходите обаче ще останат много ниски. Причината е, че секторът на услугите, който на практика представлява половината от икономиката ни, е с много по-ниско ниво на заплащане от средното за Европа.
В същото време храните и другите стоки от първа необходимост ще поскъпват през следващите шест месеца, прогнозира той.
България е една от страните в Европейския съюз, която има най-силен растеж. Но по отношение на реалните доходи страната изостава много - един порочен кръг на бедността, коментира Цачев.
Икономистът прогнозира, че дефлацията скоро ще приключи, „защото стигаме до стабилни стойности на горивата, а това се пренася в секторите, които произвеждат стоки за потребление“.
Остава въпросът с по-евтините китайски промишлени стоки, които внася страната, защото китайската валута поевтинява. Това ще задържи дефлацията чисто статистически, но по скоро ще има нулево равнище на инфлацията през следващите няколко месеца. Българите обаче ще продължат да усещат поскъпване.
По отношение на банковия сектор Цветослав Цачев прогнозира, че този сектор в еврозоната ще преживее мини криза, но тя няма да се отрази върху българските банки. Причината е, че те се финансират основно от български източници, което ги прави защитени от сътресения в Европа.
Той посочи, че тъкмо това е разликата с 2008 година, когато българските банки разчитаха много на чужд ресурс. „Когато той изчезна, когато стана скъп, това доведе до пренасяне на кризата в България по отношение на кредитирането. Сега сме защитени в много голяма степен“, коментира икономистът.