Номерът за спешни повиквания 112 ще е достъпен за хора със слухови и говорни увреждания. Това реши парламентът с приетите на второ четене промени в Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.
Единодушно, с 92 гласа "за", депутатите приеха сред основните функции на центровете за спешни повиквания да е осигуряването на необходимите условия за достъп на граждани със слухови или говорни увреждания. Този достъп трябва да се осигури от министъра на вътрешните работи в срок до една година от влизането в сила на измененията, предава БТА.
Народните представители записаха, че "спешно повикване" е сигнал, подаден при необходимост от спешна помощ чрез гласово повикване на телефон 112 или чрез друг способ за хората със слухови или говорни увреждания.
Заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов заяви пред журналисти, че техническото решение е да се създаде мобилно приложение за достъп до системата 112, чрез което да се обменя текстова комуникация между оператор на 112 и лицето, търсещо помощ. То ще бъде разработено съвместно с мобилните оператори. Ципов посочи, че мобилните оператори са поели ангажимент да осигурят безплатен интернет достъп за приложението.