Няма непосредствени рискове за България заради ескалацията на напрежение в Турция, заяви заместник-вътрешният министър Филип Гунев след извънредното съвместно заседание на парламентарните комисии по вътрешна сигурност и обществен ред и по външна политика, на което службите и МВР анализираха актуалната ситуация в Турция.
Гунев обаче бе категоричен, че има средносрочни и дългосрочни рискове, за които се вземат мерки, предава БНР.
Извънредното съвместно заседание на парламентарните комисии беше закрито за медии. На него бяха изслушани разузнаването, контраразузнаването, военното разузнаване. Присъства директорът на гранична полиция, дипломати, зам.-министри.
Рискове за България има, но те в момента не са формулирани като непосредствена опасност, посочи пред журналисти в отговор на въпрос депутатът от БСП Янаки Стоилов, който участва в заседанието, допълва БТА.
Овладяването на политическата ситуация в Турция дава възможност там да се стабилизира обстановката, посочи Стоилов, като добави, че заедно с това обаче потенциалните рискове, които съществуват за България преди този неуспешен опит за преврат, съществуват. Стоилов не пожела да конкретизира, като все пак посочи, че степента на ислямизация на властта в Турция продължава, което се подкрепя от значителна част от населението. Въпросът сега е дали разделенията в турското общество ще се задълбочават или ще се намери начин, при необходимата твърдост на властта за реакция срещу опита за преврат, да се спазват съответните стандарти за отношение и поведение, каза Янаки Стоилов.
По повод на критиките на Сърбия, че не охраняваме границата си, от МВР потвърдиха, че допълнителна охрана на този етап не се налага, тъй като не е регистриран по-мащабен миграционен поток. Напротив, в последните месеци дори се наблюдава спад в опитите за нелегално преминаване на границата ни, уточнява bTV.