fallback

Обвинителният акт по делото за източване на КТБ ще надхвърли 100 хил. страници

На още трима души са повдигнати обвинения, заяви шефът на Специализираната прокуратура Иван Гешев

10:24 | 15.07.16 г. 8

Ако се внася обвинителен акт в съда по делото за КТБ, той ще бъде над 100 хил. страници. Това казва в интервю за в. „24 часа“ новият административен ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

„Такъв формализъм няма да видите в цяла Европа. Дори научен работник не пише толкова през целия си живот. Нашето законодателство е въвело тази практика, която изглежда безумна. Шансът да допуснеш техническа или правописна грешка е огромен. И тогава обвинението може да се обяви за неясно“, казва той.

Като наблюдаващ прокурор той коментира, че банкерът Цветан Василев е обвиняем за ръководител на организирана престъпна група задочно.

„В престъпната група освен Василев участват и други 13 души - изпълнителни директори, одитори, касиери, счетоводители. Между тях има трима новопривлечени като обвиняеми лица, които са бивши кредитни инспектори от централното управление на КТБ. Престъпната група е създадена да извършва длъжностно присвояване в особено големи размери. В нея не влизат двамата подуправители на БНБ Румен Симеонов и Цветан Гунев, както и един ръководител на екип – Славияна Данаилова. Те също са част от делото, но са привлечени в качеството им на обвиняеми за престъпления по служба. Така че обвиняемите стават общо 17“, казва той. 

„Това дело е в интерес на цялото общество. Оказа се, че въпреки 20-годишния ми стаж съм имал огромни илюзии за това, което става в държавата. Източването на 206 млн. лв. от главната каса на КТБ е равно на коледните бонуси на пенсионерите за 2 години. Липсата на 3,5 млрд. лв. от кредитния портфейл на банката и несработеният надзор от БНБ, както и от спецслужбите, НАП и други означават, че имунната система на държавата не е сработила. Това е синдром за тежко автоимунно заболяване“, смята Иван Гешев.

Той обяснява, че делото ще се гледа в спецсъда, а не в Софийския градски съд (СГС), защото са събрани доказателства и за организирана престъпна група“.

Според прокурора  е безспорно, че КТБ не е била банка, поне в последните години. „Дали е пирамида, финансова къща, неустойчив бизнес модел, както казват колеги и икономисти, това няма значение. Парите на вложителите са използвани за купуване на активи, които не са били обезпечени от банката и тя е нямала контрол върху тях“, казва той.

Тъй като в концепцията си за работата на Специализираната прокуратура Иван Гешев е предложил прокурорите да минат обучение как се разследват престъпления, свързани с тероризъм, той пояснява причината – според него българският специализиран съд и прокуратура нямат достатъчен професионален капацитет за разследване в тази посока.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:22 | 11.09.22 г.
fallback