fallback

Разговорите с Иран за продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“ продължават

За мен е важно парите от санкцията да бъдат спасени, категоричен е премиерът Бойко Борисов

20:17 | 11.07.16 г. 5
Автор - снимка
Създател

Разговорите по идеята за продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“ на Иран продължават и утре, „с благословията“ на президента на Ислямска република Иран Хасан Рохани, разкри премиерът Бойко Борисов. Днес той се срещна и разговаря с Хасан Рохани в рамките на официалната си визита в Техеран, пише Dnes.bg.

Борисов отбеляза, че президентът Рохани е разпоредил на експертите и на Агенцията по ядрена енергия утре подробно да разгледат всички аспекти на това предложение. От българска страна в разговорите ще участват вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Борисов отбеляза, че ще се проведат и срещи с министъра на енергетиката на Русия Александър Новак, за да се излезе от кризата, създадена през 2006 г.

„Поработихме доста по тая тема. Според мен има шансове това да се случи, но да изчакаме да поработят експертите", коментира Борисов пред журналисти след срещата му с президента Рохани, цитиран от правителствената пресслужба.

„Факт е, че президент и премиер много добре са запознати с темата и искат, ако е изгодно, да участват. Факт е, че на всички нива се даде положителен знак да се работи по този проект", отбеляза Борисов.

„За мен е важно парите от санкцията, наложена на България за АЕЦ „Белене”, да бъдат спасени. Това са „живи пари“, 167 хил. евро трябва да преведем и днес, може и сами да сметнете за какви средства на ден става въпрос. Когато има готовност, ще запозная парламента и ще търсим решение. Иран искат да работят добре с България. Тя е портата им към Европа. Исторически сме добре свързани, нямаме проблеми, които да решаваме, и това е изключително изгодно за нас и за тях и те го показаха с отношението си“, посочи Борисов и отбеляза, че вместо 20 минути са говорили един час с Рохани.

В отговор на въпрос за кандидатът за президент на ГЕРБ Борисов коментира, че това кой ще е кандидатът зависи само от него и от Изпълнителната комисия.

„Ако не ме дразнехте толкова с разни политици да обяснявате дали за мен си пазя мястото или за някой друг, само и само да влязат в предавания, щях още сега да ви кажа кой ще е президент“, сопна се Борисов.

Той отново повтори желанието си Черно море да е зона, „в която да пътуват търговски кораби, да правим бизнес не само с Иран, а с Грузия, Армения, с цяла Азия. Портовете на България да са пълни с търговски и туристически кораби, това да носи добавена стойност, да се вдигат пенсии и заплати и хората да живеят по-добре. Когато има инфраструктурни коридори, през които минават петрол, газ, стоки, там няма война – пазят се тези места. Когато огромни празни територии, каквито са от България до Румъния и Бесарабия, са „златни” места за войни. Това ли искаме? Аз искам обратното. А народът избира кой и как да го управлява", подчерта министър-председателят.

Той посочи, че под демилитаризирана зона разбира „да се опитаме да намалим напрежението в Черно море, вместо да вървим към надпревара във въоръжаването“.

„Нямам илюзия, че някой ще си нареже корабите, но ако може да не харчим за превъоръжаване милиарди, които трябват за хората, за пенсии, за инфраструктура. Колкото повече нараства напрежението, тези разходи ще се увеличават. Затова в предстоящите си срещи ще апелирам Черно море да стане търговска, туристическа, транспортна зона", посочи още Борисов.

Решихме да направим тестово банково плащане между България и Иран и Иран и България, да се тестват операциите, това е голям проблем за бизнеса в Иран и би могло да бъде добра отправна точка извършването му от България. Разбрахме се също да тестваме жп линиите и цистерните с петрол, надявам се с бизнес делегациите да поговорят в тази посока утре. Друга сфера е културно-историческият туризъм”, коментира още Борисов.

„Много добра е идеята за новия транспортен коридор, което не означава да се обикаля Турция; ние държим да развиваме инфраструктурата с южната ни съседка и го правим. Това би било много добре не само за горива – газ, петрол, но и за останалите връзки между държавите“, смята той.

Още политически новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:10 | 13.09.22 г.
fallback