Срокът за влизане на България в еврозоната не може да е по-кратък от две-три години оттук нататък. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в отговор на въпрос от партия АБВ в рамките на парламентарния блиц контрол.
Въпросът на депутата Мариана Тодорова беше относно има ли целенасочена държавна политика за приемане на еврото и какви са мотивите на правителството това да се отложи във времето.
Дончев беше категоричен, че посоченият период от 2-3 години до влизането ни в еврозоната е "най-екстремно краткият срок". Вицепремиерът напомни, че срокът не може да е по-кратък от посочения, погледнато от днешна дата, тъй като трябва да престоим в т. нар "чакалня" за валутния съюз.
По думите му процесът не е нито кратък, нито прост.
Да не забравяме, че това е и въпрос на политическо решение, което би могло и да не се базира на изпълнените технически критерии, посочи вицепремиерът. И допълни, че е рано да се коментира доколкото политическите настроения не могат да се приемат за ориентир в момента.
Томислав Дончев подчерта, че плюсовете и минусите за присъединяване към еврозоната са известни, като позитивите са повече. Поели сме ангажимента да приемем единната валута като страна членка на ЕС.
Вицепремиерът опроверга и опасенията, че с влизането в еврозоната, ще се повишат цените у нас. По негови думи няма признак или индикатор, който да показва, че приемането на единната валута ще доведе до трус в икономиката ни.
Напротив, по-добрите позиции за инвеститорите ще донесат ползи за икономиката ни, каза Дончев. Практиката на другите държави, придъединили се към еврозоната, показва, че при въвеждането на еврото промените по отношение на цените са временни и не променят общата ценова конюнктура.
Наш приоритет е да сме в клуба на най-интегрираните държави в Европа, допълни вицепремиерът.