fallback

Митов: България не е поемала ангажимент за участие в Черноморска флотилия

Турция трябва да докаже, че споразумението за реадмисия работи ефективно, заяви външният министър

11:49 | 22.06.16 г.

След анексирането на Крим се стигна до сериозни дисбаланси в региона на Черно море. Има струпване на въоръжени сили от страна на Русия. Това води до необходимостта НАТО да демонстрира готовността си да защитава всеки свой съюзник и да балансира присъствието. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов пред БНТ в навечерието на срещата на върха на НАТО във Варшава на 8 и 9 юли.

България не е поемала никакъв ангажимент за участие в Черноморска флотилия, разговорите ще продължат, обясни той. И уточни, че инициативата за флотилия в Черно море е елемент от този разговор. По негови думи през миналата седмица темата е била "излишно натоварена с емоции". Излишно е да се свръхдраматизира. Никой няма намерение да напада когото и да било, подчерта Митов.

Митов бе категоричен, че "поредното присъствие" винаги е било под формата на учения. В акваторията на Черно море действа конвенцията от Монтрьо, която ограничава присъствието на военни кораби на нечерноморски държави в рамките на 21 дена. Това означава, че регионалните формати са силно ограничени, каза министърът.

Въпреки че вече единодушно президентът Росен Плевнелиев, премиерът Бойко Борисов и военният министър Николай Ненчев обявиха, че България няма да участва в регионална военна инициатива за формиране на обща флотилия с Румъния и Турция в Черно море, тъй като това може да провокира Русия, от БСП поискаха темата да бъде обсъдена в парламента, допълва Dnes.bgТемата за флотилията ще се обсъди на редовното правителствено заседание днес, а в петък най-вероятно Бойко Борисов ще участва в парламентарния контрол и тогава може да отговори на въпросите на народните представители и то този въпрос.

Даниел Митов коментира днес и въпроса за споразумението за реадмисия с Турция. По думите му реадмисията на бежанците трябва да се разисква на ниво ЕС - Турция. България настоява Турция да спазва споразумението за реадмисия и е необходимо време, в което Анкара да докаже, че то е приложимо и работи ефективно, посочи министърът.

Турската страни ни казва, че е ратифицирала споразумението, но предстои страната да приеме как ще се прилага самото споразумение. Това е правен казус, който трябва да се реши на ниво ЕС – Турция, обясни Митов.

Имаме информация, че турската страна се въздържа от изпълнението на задължения по това споразумение по аргументи, които са свързани с отношенията и процесите, които текат в преговорите с ЕС, посочи миналата седмица вътрешният министър Румяна Бъчварова. Предвиден е и подобен сценарий. Ще бъдат предприети дипломатически мерки, увери Бъчварова.

Външният министър изрази надежда скоро да започне истинското приложение на споразумението. По негови думи ситуацията по границата е спокойна и миграционният натиск не е увеличен.

Митов подчерта, че Турция има капацитета да се справя със засиления преди време миграционен натиск, което е „добра рамка, за да може да продължим с изработването на механизми за по-добър контрол на миграционните потоци“. Необходимо е и унищожаване на мрежата за нелегален трафик на мигранти, допълни Митов.

Даниел Митов коментира и темата за предстоящия утре референдум във Великобритания за членството в Европейския съюз.

Трудно е да си представим общността без Великобритания, заяви той. "Всички държим да видим положителен резултат от референдума. Оптимист съм за изхода и вярвам, че Великобритания ще остане пълноправен член. Това е и допълнителна доза адреналин за единството на Европейския съюз. Нужно е обаче да се свърши доста работа за завършването на единния европейски пазар по други системи, които бяха договорени с Великобритания предварително, но те са в полза на ЕС", посочи Митов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:40 | 09.09.22 г.
fallback