Пресконференцията, на която президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов отрекоха България да е преговаряла с Румъния, Турция и Украйна за създаване на флотилия в Черно море, отвори темата за баланса на силите в региона и външната политика на страната. Министърът на отбраната Николай Ненчев заяви вчера, че въпросът за морско сътрудничество между трите страни е бил повдигнат от румънския му колега, но българската позиция е била категорична – че това трябва да се обсъди в рамките на НАТО.
Днес Николай Ненчев отново посочи, че е водил разговори с румънския военен министър, но не е влизал в договорки. Ставало е дума за общи съвместни учения и тренировки в рамките на Черно море, за да се подобрят отбранителните способности, каза той пред Нова телевизия.
Налице е тежка пропагандна война с елементи на хибридни атаки, смята той.
„Не е ставало дума за флотилия. В подобни разговори трябва да бъдат привлечени както политическите, така и експертните органи на НАТО“, заяви министърът на отбраната.
Той допълни, че в рамките на НАТО по принцип се говори, че има необходимост от по-осезаемо присъствие в Черно море. В Алианса обаче се вземат общи, колективни решения, допълни той.
Ненчев съобщи, че българско участие ще има в многонационална бригада в Румъния, но само за учения и общи тренировки, ако е необходимо, а след това военните ще се връщат в България.
„Разбира се, че всички искаме да се избегне войната. Но ако искаш мир, трябва да се готвиш за война“, коментира по този повод пред Нова телевизия бившият министър на външните работи Соломон Паси.
Той заяви, че ключът за успеха в преговорите с Русия е следният: с Русия трябва да се говори много вежливо и добре въоръжено. По този начин между 2001 и 2006 г. успяхме да влезем в НАТО и ЕС в паралел с отлични отношения с Русия, каза той.э„Историята показва, че колкото си по-добре въоръжен, толкова си по-добре подсигурен”, допълни бившият външен министър.
Той смята, че е необходимо да бъде балансирано въоръжението в Черно море, тъй като Русия разполага с мащабен план за милитаризация на региона, който включва и 6 подводници, всяка от които въоръжена с ракети от по 1500 км обсег. България има нужда от баланс на въоръжението. Имаме нужда от нова натовска военноморска база по бреговете на България”, категоричен е Соломон Паси.
Според него България има нужда от нова военноморска база по Черноморието, подобна на тези в Безмер и Ново село.
Соломон Паси се съгласи с изразената вчера от управляващите позиция, че България не трябва да предприема солови акции, тъй като е член на НАТО. Той обаче разкритикува изказването на Борисов, че иска яхти и туризъм по морския бряг. Това е изказване на председател на яхтклуб, а не на министър-председател. Украинците и грузинците искаха яхти в Крим, Южна Осетия и Абхазия, но виждате какво им се случи, заяви Паси.
„Като се молиш за мир, трябва да се подготвиш. Антарктида е единственият континент, на който няма оръжие. На останалите територии мирът е съпроводен от добро въоръжение”, заяви още бившият външен министър. "Проблем в Черно море има. В момента се говори за държавите на Изток и на Запад от Черно море и това е линията, по която да се укрепи", препоръча той.
„В момента сме в такава ситуация, че единствено студената война може да спре горещата война. Няма по-лошо от горещата война. Трябва да изберем от двете възможни беди по-малката, а това е добре подсигуреният гръб. „Вчера Бойко Борисов си заслужи заплатата като министър-председател. Той каза първите букви от една азбука. Да видим дали ще каже всичките“, коментира пред bTV журналистът Тома Томов.
Той сравни ситуацията с тази, в която е бил българският цар Борис III по време на Втората световна война, когато е отказал на Хитлер войски за Източния фронт.
„Жевеем в много сложен свят. С бързи стъпки върви научно-техническата революция. Огромни маси хора от Азия и Африка са се устремили към Европа, а от Южна Америка – към САЩ. Американците нямат решение за проблема в Близкия изток, а имаме и почти цивилизационен конфликт: ислям – християнство“, заяви той.
„Има стара идея на Турция да се създадат войски под общо командване и те не могат да бъдат с техника на страни извън Черноморския басейн и затова става въпрос за турско-българско-румънска военна част под общо командване. Румънците преди години се съгласиха“, заяви пред Нова телевизия бившият външен министър Ивайло Калфин.
„Българската позиция винаги е била, че няма нужда от такова формирование. И сега президентът започва да обсъжда тази тема и да казва как, ние я подкрепяме, а после отрича”, каза той.
Той смята, че една подобна част с общо командване очевидно би била доминирана от турските военноморски сили, които са най-големи в региона. Това до голяма степен би повлияло на двустранните отношения между Русия и Турция, които са много обтегнати.
„Не знам какво ще се случи на срещата на НАТО в началото на юли. Според мен президентът трябва да отиде с много ясен мандат и парламентът да го пита с какво ще отиде, за да не излезе пак нещо недоразбрано”, подчерта бившият външен министър.