Арбитражният съд отсъди Националната електрическа компания (НЕК) да заплати половината сума от иска на руската компания "Атомстройекспорт" за поръчаното, но незаплатено оборудване за АЕЦ "Белене".
Общият размер на иска беше 1,2 млрд. евро, припомни на извънреден брифинг министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Малко по-рано премиерът Бойко Борисов съобщи, че НЕК ще трябва да изплати на "Атомстройекспорт" 550 млн. евро, съобщи БТВ.
В замяна НЕК получава оборудване, заяви Теменужка Петкова. На въпрос дали България ще може да използва за нещо това оборудване, министърът каза, че това тепърва ще се изяснява след среща с руската компания и подробен анализ на решението на арбитражния съд.
Докато Борисов смята, че България ще получи реактор срещу сумата, министърът отказа да каже за какво ще бъдат заплатени средствата. Решението е пристигнало късно снощи на пощата на НЕК и тепърва предстои да бъде връчено официално.
"Арбитражът беше сложен от правна и техническа гледна точка - стотици страници. Те тепърва ще бъдат анализирани", каза Петкова.
"Тъй като спорът е между две търговски дружества, решението съдържа конфиденциална информация и няма как да бъде изцяло публикувано", обясни тя. Арбитражът е уважил иска само за реално произведено оборудване. Останалите претенции за ексалация на цената, неустойки и пропуснати ползи, както и други разходи, са изцяло отхвърлени, заяви министърът.
"Знаете, че има произведен един реактор в неговата цялост и друга част - вторият реактор не е довършен напълно. След като НЕК анализира в детайли решението, то тогава трябва да се направи проверка на място, за да се види на какъв етап е това оборудване и какво на практика НЕК трябва да придобие. След като изясним всички варианти, ще търсим решения, изгодни и за двете компании", каза Петкова.
На въпрос има ли заложен срок за плащането на сумата Петкова обясни, че след официалното връчване на съдебното решение на НЕК започва да тече 30-дневен срок, в който НЕК и "Атомстройекспорт" ще имат време да се запознаят с решението и да преценят какви следващи стъпки да предприемат.
„Дали НЕК има ресурс да плати, това ще стане известно след анализа на стотици страници от арбитражното дело“, допълни министърът.
В същото време руските медии съобщават, че "Атомстройекспорт" всъщност ще получи от България 620 млн. евро.
Преди месец и половина Петкова отрече тиражирани в медиите информации, че арбитражът вече е взел решение НЕК да бъде осъдена да плати около 600 млн. евро. "Официална информация не е постъпвала нито в НЕК, нито в министерството", коментира тогава министърът. По думите ѝ обаче тиражираната сума от 600 млн. евро "е нереална".
Проектът за строежа на АЕЦ "Белене" бе прекратен с решения на правителството и парламента през февруари 2013 г. с мотив, че липсват пари.
Арбитражното дело обаче започна далеч по-рано. През юли 2011 г. Атомстройекспорт внесе в Париж иск за 54 млн. евро срещу НЕК заради неплатени суми по поръчано и произведено от руските подизпълнители оборудване за АЕЦ "Белене". Дни по-късно НЕК внесе контраиск за 63 млн. евро в Женева за това, че руската компания по договор е трябвало да изкупи старото оборудване от площадката в Белене, но тя не е сторила това в пълния му обем.
По-късно руснаците внесоха допълнителен иск и вдигнаха претенциите си до 1 млрд. евро. Двете арбитражни дела бяха обединени и по последни данни руските претенции са за около 1.2 млрд. евро.
Обновено в 12,30 часа!