11 държави от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), сред които и България, ще имат обща стратегия и процедури за търговете за медикаменти, става ясно от стенограмата от правителственото заседание по-рано днес. Документът е публикуван на страницата на Министерския съвет.
По време на заседанието здравният министър Петър Москов е уведомил своите колеги за провели се през миналата седмица срещи между министри от 11 държави - "по-малки и със сходен икономически статус в сравнение със западноевропейските държави". Сред държавите 9 са членове на ЕС, а срещата се проведе на 3 юни в София.
Те са подписали споразумение за обща политика по отношение на търговете за лекарства, които съставляват "огромна част от разходите и на публичните финанси, и на гражданите за здраве", отбелязва Москов.
По негови думи вече е разработен план с конкретни стъпки, а процесът е "относително необратим".
С общите действия ще могат да бъдат постигнати по-честни и по-справедливи от гледна точка на европейските правила цени и условия за лечението на българите, смята Петър Москов. Държавите в региона ще могат да договарят по-добри условия с фармацевтичните компании, чиито бюджети са по-големи от брутния вътрешен продукт на участващите в споразумението държави поотделно.
"Има несправедливост в начина, по който се случва договарянето на лекарства на територията на целия Европейски съюз и тя произтича от несравнимото икономическо ниво на едни или други държави", посочва още здравният министър.
"При едни и същи условия едно нещо е 100 евро за германския фонд, друго е 100 евро за българския фонд", допълва още той.
Неговите очаквания са идеята да заработи през 2017 година.