В България вече има опозиция на образованието. Това каза вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева при откриването на Политическата младежка академия на десните, организирана от Младежкото Движение „България на гражданите“ (ДБГ) Меглена Кунева, цитирана от пресслужбата на партията,
Тя бе категорична, че в образованието има опозиция, визирайки съпротивата спрямо образователната реформа и настояванията от ляво да се отложи прилагането на новия образователен закон.
Според Кунева десните партии у нас могат да се заемат по-ефективно със социалната политика, политиките на растежа и политиките, свързани с развитието на човешкия капитал.
„Какво се случи в Европа? Защо популизмът надделява? Мисля, че отговорът е в това, че не изпълнихме с достатъчно съдържание социалната политика на Европа. Това е отговорност на партиите, наричащи себе си народни, т.е. на десните“, заяви тя.
Вицепремиерът подчерта, че между популярното и популисткото у нас вече има много тънка линия и допълни, че това как правителствата се справят с неравенството е въпрос с много лица.
„Истински големият проблем с преразпределението на благата, социалната политика, справедливостта, борбата с неравенството е проблем, на който Европа още не може да даде ефективно решение. Ако хората не са сигурни, че неравенството има решение, ако животът им става по-непредсказуем, това е добра почва за екстремизъм от всякакъв характер и открива коридор за популизма както у нас, така и в Европа“, подчерта Кунева. По думите й политиките на растежа и създаване на стойност, в т.ч. -. и силната икономическа инициатива, образователните реформи и политиките, свързани и с човешкия капитал – образование, заетост, политическо участие, социално обгрижване, здравеопазването, са ключови за противопоставяне от страна на десните на популизма.
„Върховенството на закона, приличието на елита, контролът от страна на гражданите и тяхното овластяване, ако щете дори да сигнализират за корупция, са част от мерките, които могат да са бариера пред популизма“, отсече Кунева,
„Бих се доверила на дългосрочните политики – те са най-доброто лекарство против популизма, но за тях трябва повече устойчивост и време, и резултат, който ще се види след години“, посочи още министърът на образованието и науката.