България е на второ място в Европа по тютюнопушене, повече от нас пушат само гърците. Около 40% от населението ни пуши. По-тревожно е проучване на Световната здравна организация (СЗО), което показва, че сред 15-годишните 30% от момичетата и 21% от момчетата пушат.
В групата 13-18-годишни момичетата пушат повече, което е притеснително, защото очакваме от тях да станат майки. Така по-трудно забременяват, по-трудно износват и накрая раждат преждевременно. За тези данни алармира д-р Маша Гаврилова от Сдружение "Без тютюнев дим" в ефира на Bulgaria ON AIR. Според нея държавата не прави нищо по този въпрос.
Д-р Гаврилова изрази недоволството си, че забраната за пушене в заведенията не се спазва, а контролът не е ефективен.
"Актовете падат в съда, тогава когато изобщо бъдат съставени. В цял свят ще въведат опростената опаковка на цигарите, но ние въобще не даваме такива индикации. Новите опаковки би трябвало да повлияят, те действат отблъскващо. Цената е най-важна. Тя е средството, което най-пряко влияе, но трябва да се увеличава драстично - с лев, лев и 20 ст, за да има ефект", коментира д-р Гаврилова.
Тя уточни, че се очаква стряскащите изображения на опаковките да доведат до 2% намаление на пушачите в ЕС на фона на 20 млн. любители на цигарите.
При ефективен контрол и след забрана на рекламата на цигарени изделия, д-р Гаврилова вижда още няколко процента спад сред пушачите.
"Но не може гражданите да казват, че нарушенията стават след 23:00, а ти да отидеш на проверка в 12:00 ч. Министерството на здравеопазването не поставя този проблем на преден план, а превенцията е много важна. Ограничавайки този рисков фактор, ограничаваме инфарктите, инсултите и други заболявания", тя.
Медикът предупреди, че ако половината хора пушат, то останалата част също е изложена на пушене. "Най-много това влияе на децата. Вредиш на околните, когато пушиш. Трябва да мислиш за тези около теб", призова д-р Гаврилова.
По инициатива на Световната здравна организация (СЗО) всяка година на 31 май по цял свят се отбелязва Световния ден без тютюнопушене.
Данни на организацията показват, че тютюнопушенето всяка година убива около 6 милиона души, като над 5 милиона от тези жертви са следствие на директната употреба на цигарени изделия, а останалите - на така нареченото "пасивно пушене". Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите е фактът, че съдържат над 4000 химични вещества. От тях поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни.
Целта на провеждането на Световният ден без тютюнопушене е да се подчертават рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн и да се апелира за ефективна политика, която да намали нивата на потребление.
Световната здравна организация чества Световния ден без тютюн от 1988 г., тази година под мотото: "Стандартизираните опаковки - нека бъдем готови за тях".
Изследвания върху здравното въздействие на "обикновените" пакети с цигари показват, че те могат да възпрат непушачите от придобиването на навика и могат да намалят броя цигари, които консумират пушачите. Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за възникване на редица социално значими заболявания като сърденчосъдовите, онкологичните, белодробните.
През 2012 г. България въведе забрана за тютюнопушене на обществени места. СЗО прикани всички страни да обмислят още по-строги мерки за борба с порока. Те включват ограничаване на сцените с тютюнопушене във филмите за подрастващи, въвеждане на антиреклами за вредния навик преди прожектирането им и др.