Парламентът прие на първо четене промени в Закона за сдруженията за напояване. С измененията се цели облекчаване на процедурата по учредяването на сдруженията за напояване, както и привеждане на неговите норми в съответствие с правилата за държавните помощи и с европейските изисквания по отношение на формирането на цената на водата, съобщи БТА.
Броят на учредителите на сдружение за напояване е намален от 50 на сто на 30 на сто от собствениците и ползвателите, притежаващи и ползващи повече от 50 на сто от земеделските земи на територията на сдружението. Намалява се и броят на членовете на учредителния комитет от пет на три лица.
Отменят се и редица текстове, регламентиращи предоставянето на преференции на сдруженията за напояване, като възможността безвъзмездно да придобиват право на ползване и право на собственост върху обекти на хидромелиоративната инфраструктура и обслужващата техника и да получават финансово подпомагане от държавата и от международни финансови институции за проектиране, ремонт и реконструкция на хидромелиоративната инфраструктура.
Заличава се текстът, според който при отчуждаване на земи за държавни нужди за изграждане на обекти и съоръжения за напояване, на тези сдружения се предоставя безвъзмездно право на строеж за изграждане на хидромелиоративни съоръжения.
Отпадат също безвъзмездното предоставяне на графична и текстова информация на сдруженията за напояване и тяхното освобождаване от такси по учредяване, преобразуване, прекратяване и ликвидация.
Със законопроекта се правят и промени, свързани с дейността по доставяне на вода за напояване, което ще се извършва от доставчиците на вода срещу заплащане. Цените ще се определят по методика, приета от Министерския съвет. Досега цените на услугата "водоподаване" се определяха ежегодно със заповед на министъра на земеделието и храните.
Според измененията "доставчици на вода за напояване" са собственици или ползватели на напоителна система или технологично обособена част от нея.