В Тракийската низина, в района на Пловдив, започна брането на средно ранната череша с изкупна цена от 4 до 5 лева за килограм. Това каза за БТА Красимир Кумчев, един най-големите производители на череши в региона.
Той очаква от понеделник, когато започне масовото бране на средно ранните сортове, цената на падне до 3 лева за екстра качество, което по думите му ще остане като най-ниска цена за сезона на ниво производител.
Кумчев смята обаче, че когато се говори за изкупни цени, трябва да се има предвид и качеството на плода, защото череши с ниско качество се изкупуват за преработка на цена около 1,50 лева.
Плодовете екстра качество за пряка консумация тази година според бизнесмена ще задържат цената от 3 лева или малко повече до края на сезона, а това ще се отрази и на цените по пазарите.
Заради сланите и дъждовете черешите имат по-малко плод и са напукани.
Миналата година сезонът е приключил със средна цена от 2,20 лева за килограм, но пък с много по-голямо количество.
Кумчев подчерта, че по-високата изкупна цена не е спекулация от страна производителите, но не иска да коментира цените на пазара за директна консумация, където има предложения от 6 до 8 лева за килограм череши.
Лошите атмосферни условия са се отразили зле и на черешите в Италия, което ще намали до минимум вноса на този плод, добави Кумчев. Според него българските череши в по-голямата си част ще си останат за вътрешния пазар, особено след руското ембарго.
Продължава обаче с бързи темпове и на доста високи цени изкупуването на плода за Румъния. На този етап румънски бусове от дни денонощно стоят и чакат на опашка на борсата край пловдивското село Първенец, като предлагат изкупна цена от 2 евро за килограм за черешите от селата от Родопската яка.
В равнинната част на Тракийската низина средно ранни череши ще има до 10-15 юни, а в по-високите части на региона - до края на юни. В края на юни започват да зреят и късните сортове, които обаче са в по-малки количества като насаждения в Пловдивска област.