Скрито се разпродават "Напоителни системи", предупреди председателят на ПГ на "БСП Лява България" и лидер на БСП Корнелия Нинова на брифинг в парламента във връзка с промени в Закона за сдруженията за напояване, предава БТА.
Нинова посочи, че "Напоителни системи" са включени в забранителния списък за приватизация и сега скрито и задкулисно през тези промени в закона "се стяга" приватизация и части от дружеството се продават на парче. Тя отправи въпрос към премиера Бойко Борисов защо, въпреки забраната, вчера на заседание на Министерския съвет е взето решение за разпродажба на части (три имота) от "Напоителни системи".
Нинова отбеляза, че досега има 108 сдружения за напояване в страната, които са имали право на финансова помощ от държавата за проектиране, ремонт и реконструкция на напоителни системи и са били освободени от такси за регистрацията си. Даваше им се възможност за безвъзмездно право на строеж за изграждане на напоителни системи и безвъзмездно им се предаваше графична и текстова информация, посочи още Нинова. Сега с новите изменения всичко това отпада, каза Нинова.
По думите й с поправките в закона държавата се изтегля напълно от сектора. Тя припомни, че първата стъпка в тази посока е била при предходното правителство на премиера Бойко Борисов, когато тръбите на "Напоителни системи" са нарязани и предадени за скрап.
Според Нинова сега сдруженията за напояване сами ще трябва да правят инвестиции, което ще доведе до оскъпяване на цената на водата за напояване, край на поливното земеделие и още и по-големи наводнения.
От "БСП лява България" посочиха, че по тези съоръжения са изградени над 100 частни водноелектрически централи. Тя заподозря и частен и лобистки интереси.
Искаме държавата да се заеме с възстановяването на "Напоителни системи", заяви Корнелия Нинова и добави, че от БСП ще направят такива предложения между първо и второ четене на законопроекта.
В своя позиция до медиите* от земеделското министерство заявяват, че информацията, че „се готви скрита приватизация на „Напоителни системи” през промени в Закона за сдруженията за напояване“ не отговаря на истината.
Не се готви абсолютно никаква приватизация (скрита, явна или друга) на дружеството. „Напоителни системи“ е в списъка на забранените за приватизация предприятия. Продажбата на активи с отпаднала необходимост се извършва с публична процедура по Закона за държавната собственост, което води единствено до намаляване на дълга на предприятието към Националната агенция по приходите.
Световната банка препоръчва да се промени законодателството в областта на хидромелиорациите, което да гарантира успешното бъдещо развитие на сектора.
В тази връзка МЗХ е предложило промени в Закона за сдруженията за напояване, които са качени на сайта на институцията за обществено обсъждане. Предложените промени са обсъдени и съгласувани с всички заинтересовани. Промените имат за цел да отпадне елемента на държавна помощ, с което се изпълнява европейски регламент, като приемането им е и условие за финансиране на сдруженията, като бенефициенти по мерките от ПРСР 2014-2020 г. С измененията в закона се цели още и изчислението на цената на водата за напояване да се извършва по методика, с която да се стимулира поливното земеделие.
* Допълнена с позицията на МЗХ