Държавата трябва да спре финансирането на образованието, за да се откроят най-качествените ВУЗ-ове с най-подготвените кадри. Това коментира пред Bulgaria ON AIR Светлин Наков, съосновател на СофтУни.
"Тогава наистина тези, които учат, ще оценяват за какво го правят. Тогава ще останат малко университети с високо качество и специалностите, които са абсолютно ненужни, ще изчезнат. В момента в Техническия университет отиваш да учиш програмиране, а ти преподават химия", каза предприемачът.
"Системата е сбъркана, не е ориентирана към нуждите на пазара", добави той.
Светлин Наков коментира, че IT индустрията се развива, защото е свободна от държавата.
„Когато държавата не се меси с нейната некомпетентност в работата на фирмите, те се развиват нормално. При нас няма толкова корупция, защото хората работят за чужбина, за истинския пазар, а и им се плаща отвън", коментира той.
Според него липсва адекватна връзка между бизнеса и образованието, а това се дължи най-вече на остарялата система на обучение във висшите училища.
По думите му връщането на евростипендиите за всички специалности няма да реши проблема в образованието. Наков посочи, че медиите създават грешна представа за IT сектора, като обещават баснословни заплати дори за начинаещите, а това далеч не било така.
"Нашата професия не е лесна, изисква усилия. Не може всички да стават програмисти. Получи се една огромна сегментация в сектора. Вече да правиш сайтове не е за програмисти. Това се прави в маркетинговите отдели на фирмите. Само че в местата, където се преподава маркетинг, не могат да си направят собствения сайт", заяви той.
Вижте още във видеото: