При едно покачване на глобалната температура с 2°C се очакват проблеми не само с реколтите и изхранването на населението в страните между тропиците, но и повече наводнения, засушавания и по-мощни тропически бури. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria климатологът Христо Попов в коментар за постигнатото споразумение по време на климатичната конференция в Париж.
Експертът коментира, че реколтите са най-застрашени в страните с най-голямо население, където се очаква удвояване на броя на хората в следващите десетилетия.
„Климатичните промени не се изразяват само с увеличаване на температурата, важно е и изменението на валежите – количество и сезонно разпределение. В държавите, в които и сега вали много, ще има проблем с наводненията. В териториите със сух климат ще последва още по-сериозно засушаване“, предупреди Христо Попов.
Той посочи, че увеличаването на глобалната температура с 2°C ще увеличи повърхностната температура на океаните, при което можем да очакваме повече и по-мощни тропически циклони, които ще засегнат САЩ, Карибите и Югоизточна Азия.
България твърдо е заявила, че подкрепя всички амбициозни политики на ЕС срещу климатичните изменения, коментира Георги Стефанов, експерт от WWF.
„Все още не виждаме в нашата страна сериозно отчитане на проблема и отразяването му във финансовите и законодателни аспекти. Като южна страна също ще бъдем пряко засегнати от измененията на климата, което вече виждаме в последните години“, заяви той.
Христо Попов потвърди, че в някои части на страната наблюдаваме засушавания, порои и градушки, които се редуват на моменти в най-неблагоприятния вариант.
Важно според него е дали средствата за борба с климатичните промени ще отидат за поливане на земеделските територии или за преминаване към не толкова замърсяващи производства.
Проблемът с големи индустриални замърсители като САЩ, Китай и Индия според експерта може да се реши, ако те продължат да използват генериращите емисии производства, но се внедряват филтри и качеството им се подобрява.