Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) прогнозира, че през 2016 г. и 2017 г. българската икономика ще расте с по 2,5%.
Оценката за тази година е ревизирана в положителна посока, като ако се сбъдне, растежът ще бъде малко над, но близо до средния за региона на Югоизточна Европа. Това става ясно от очакванията на международната финансова институция, оповестени в доклада „Регионални икономически перспективи”, представен в рамките на годишната среща на банката, провеждаща се в централата ѝ в британската столица Лондон.
За сравнение – в предишната си прогноза, оповестена през ноември 2015 г., ЕБВР очакваше, че брутният вътрешен продукт (БВП) на България ще се увеличи с 2 на сто. Сега за пръв път има очакванията и за прираста на родната икономика през 2017 г. Темпото от 2,5% би било по-бавно от регистрираните през 2015 г. 3%.
Тогава основен двигател беше износът, както посочва и банката, следван от потреблението. Според ЕБВР именно вътрешното търсене обаче ще е първостепенният фактор, който ще способства за растежа през тази и следващата година. То ще получи тласък от по-високия разполагаем доход на фона на увеличението на минималната работна заплата с 10,5% от януари 2016 г. и подобряващите се условия на трудовия пазар. Растящото потребление ще ограничи приноса на нетния износ за растежа, оценява ЕБВР.
Как националното стопанство стартира 2016 г. ще разберем в петък, когато Националният статистически институт ще оповести експресните оценки за БВП през първото тримесечие на новата година.
Все пак очакваният ръст от 2,5% за 2016 г. би бил малко по-бърз от прогнозираните 2,4% средно за региона на Югоизточна Европа, в който ЕБВР причислява България, заедно със страни като Албания, Босна и Херцеговина, Кипър, Македония, Гърция, Косово, Черна гора, Румъния и Сърбия. Сред тях ЕБВР залага, че най-силен икономически ръст от 4 на сто ще запишат Румъния и Черна гора, а единствена Гърция ще отчете спад на икономиката през 2016 г.